| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc maria si mama mea a avut 1 chist ovarian si a fost operata acum un an ...acum este din nou bolnava si are 2 chisturi si doua pungi [sange sau lichid]nu stiu precis...si trebuie din nou operata dar nu inteleg de ce anul trecut nau spus nimic doar acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca anul trecut nu erau chisturile.

cami
| cami a răspuns:

Posibil sa nu le fi vazut.

| metamorfoz a răspuns:

Chisturile pana in 30 mm pot fi tratate medicamentos cu tratament hormonal prin punerea in repaus a ovarului pentru a se reface(mm, da, am unele rezerve pentru femeile trecute de o anumita varsta...indeed!). Pana in 50mm e discutabil iar ce e peste 50 mm trrebuie operat. Apar de la tulburari hormonale...de obicei din cauza unui exces de estrogen neechilibrat de progesteron.Si daca nu-si tine in frau problema asta o sa ii tot apara cand si cand cate unul.Asa cum i-au aparut si celelalte doua de anul trecut si pana acum... Nu erau formate atunci, de-aia nu au spus nimic...nu sunt chiar atat de rauvoitori si medicii astia iar chisturile ovariene sunt usor de detectat la o ecografie.
Multa sanatate! happy

| pam_pam a răspuns:

Chisturile pot ramane acolo unde sunt mult timp, unele nici nu necesita a fi operate. Deasemenea, unele dispar in timp, altele se maresc, si chiar daca a fost operata, asta nu inseamna ca nu pot reaparea. Imi pare rau pentru mama ta, probabil ea are niste complicatii. Stai linistita, sunt sigura ca o sa fie bine! Bafta si multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă anul trecut nu le avea, au crescut între timp.