| Danescu_Catalin_1997 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Acum o luna jumatate am avut un accident de masina si m-am lovit la cap nu foarte rau am facut un tomograf mi-a iesit ok dar durerile de cap au persisat.Acum am o programare pentru un alt tomograf la Bucuresti si nu stiu daca sa ma duc sau nu.Ma gandesc sa nu imi cauzeze radiatile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! Imi pare sincer rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva! sad Sfatul meu este sa faci totusi tomografia si sa speram ca nu se va intampla nimic! Trebuie sa o faci sa vezi daca nu ai ramas cu ceva probleme. Dar eu zic ca, daca-ti permiti, ar fi bine sa faci si un RMN, pentru ca e cea mai concludenta analiza; patrunde pana in celula si nici nu iradiaza. Iti doresc, din suflrt, multa sanatate si o zi frumoasa! happy Te pup! kiss

| Danescu_Catalin_1997 explică (pentru emy):

Nu e vorba de bani doar ca rmn-ul ca si ct-ul se fac cu recomandare de la specialist si ni mi-a recomandat.

| Începătorul988 a răspuns:

Salur. Si eu am avut o problema similara, am fost internat, si acum mai am cateva dureri de cap, mai exact zona stanga, dupa 4luni de la externare. Din cate am inteles o sa ramai mult timp cu ele.
Cat despre tomograf, stai calm, nu afecteaza. Si eu aveam frica asta happy

| Peridava a răspuns:

Nu iti cauzeaza radiatiile alea, mai mult decat astea de la pc. De unde informatiile astea alarmiste? De ce nu te ingrijorezi cand e vorba de pc? Ori poate, nu esti suficient informat (mai corect, esti dezinformat).
Mergi si iti fa controlul la un al doilea medic, daca tot ai sansa asta, ca sa fii sigur ca nu ai nimic. Sau, sa-ti gaseasca, daca ai ceva. Sanatate!

| zăGhost a răspuns:

Daca crezi, poti face un RMN, care nu e invaziv, la o clinica privata. Cere o noua trimitere de la neurolog.

| gabriielaaa a răspuns:

Si eu am fost lovita la cap si da mai am dureri de cap.
Nu stiu exact de la ca încă le am dar o pastilă rezolva problema.