| darcalex a întrebat:

Ma simt pierdut ...nu-mi gasesc rostul...nu stiu ce sa fac, ma simt ingrozitor ca si cum as fi cazut intr-o groapa adanca si nu pot face nimic sa scap. Ce sa fac? Daca ma luati cu rugatul nu va mai obositi sa scrieti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nobody88 a răspuns:

Reinventeazate, este evident ca esti intr-un impas care din motivele tale proprii il impartasesti sau nu cuiva, eu zic ca ai putea totusi sa faci cv ca sa incepi sa te simti mai bine sau ca sa stimit ca viata ta are un rost. Findca nu ai oferit detalii o sa iti raspund in mare ca sa extragi tu ce te-ar interesa si sa vezi mai departe ce e de facut.

Ok acum poti incepe cu una din urmatoarele:

1. Daca nu ai studii superioare din orice motiv, si te simti inutil iti recomand sa incerci sa te inscrii la facultate sau sa o continuii ( te ajuta pentru ca iti da un scop un sens te face sa fii parte din ceva )
2. In cazul in care nu este vb despre facultate iti pot recomanda un curs nou. indiferent ce este uite de exemplu sora mea a fost intr-un impas si s-a inscris la un curs de masaj cei drept a avut cv de cheltuit dar acum are o diploma si un rand in plus la cv.
3. Poti sa te apuci sa inveti o limba noua, ceva care te-ar putea ajuta pe viitor, organizeazati timpul si planificati pasii tai pe viitor atat in viata ta social cat si in cea profesionala.
4. Daca nu este neaparat legata de ierarhia sociala si doar o criza existentiala iti recomand sa te reevaluezi. Adica, Iei frumos un pix si o foaie si te apuci sa scrii tot ce nu iti place la tine, defecte minore defecte majore unde crezi ca ar fi loc de inbunatatiri. Indiferent ce este iti da ceva de facut si nu doar ca iti gasesti un tell dar te inbunatatesti.
5. Poti sa iei si sa incepi sa gandesti din punctul tau de vedere ce e bine si rau sa incerci sa iti orientezi timpul spre tine ( aicia ma refer la chestiile care te fac pe tine fericit ) indiferent ca este sa iesi sa servesti un ceai la o terasa, sa iesi la un film chiar si o seara in club. Ai putea in cazul asta sa iti gasesti un hobby ( nu stiu daca asa se scrie ) dar intelegi ideea, ceva care sa iti confere tie Placere si sa te tina ocupat ^_^.
6.Ok daca pana acum nici unul din cele de sus nu te-a ajutat, incearca sa discuti cu prietenul tau cel mai bun sau prietena ta cea mai buna despre ce simti ( nu conteaza ca este prieten parinte farte sora ), important este sa eliberezi aceste emotii, sa nu incerci sa le tii fortat in tine pentru ca o data ce acumulezi presiunea asta in tine si nu o impartasesti cuiva te trage in jos si iti scate rau de tot moralul si psihicul, ai sa vezi ca este un sentiment foarte frumos cand impartasesti cuiva sentimentele tale in exactitate, ai sa te simti fresh si liber, acum fii atent totusi cui, pentru ca trebuie sa fie cineva de incredere.
7. Acum daca nu ai nici cu cine sa vb si te simti super nasol si simti ca totul te inconjoara si te pune la pamant, sa stii ca un numar mare de medici recomanda in astfel de situatii Plansul ( da da ai citit bine ), nu trebuie sa iti fie rusine dar daca ai probleme cu asta sa stii ca prin plans organismul se elibereaza de tensiunile si problemele de zii cu zii. Este ca un fel de mecanism de eliberare a nervilor acctionat automat. Repet nu este un gest rusinos este un gest perfect nromal si sanatos si ar trebui sa il incerci o data cand simti ca esti la pamant si nu mai faci fata. E bine sa te descarci, mult mai bine decat iti poti inchipuii, pe langa asta nu ai nimic de pierdut daca incerci. motivele care te apasa pot fii vaste si probabil unii din noi nici daca le-am stii nu am putea cu adevarat sa le intelegem sau sa ni le imaginam cu adevaratul lor potential.

Sper sa te ajute happy succes happy

6 răspunsuri:
| evostyle7 a răspuns:

Tre` sa reti ca mai jos de atat nu ai unde sa te duci, decat in sus. Motiveaza`te si fa ce iti place, indiferent de costuri. Poate fi si de la toamna, albul zapezii si aerul tare de iarna o sa iti ridice moralul. Fa o plimbare in natura, departe de civilizatie, singur sau ia pe cineva cu tine. Poti face orice, retine, atat timp cat consideri ca mai jos de atat nu te poti duce.

| CrazyPittica a răspuns:

Viata e frumoasa! Traieste-o!

| ioana996 a răspuns:

Sa te rogi? de ce te-am spune asta.ar fi dea dreptul inutile nu eu consider ac treci printr-o perioada grea in viata ta si simti aceste lucruri deoarece s-a intamplat ceva tulburator si te-a afectat starea de echilibru, dupa parerea mea ar trebui pur si simplu sa-ti gasesti o ocupatie care sa te relaxeze si sa scapii de toate acele emotiihappy

| alledawn a răspuns:

laughingDE ce nu? Rugatul este o alternativa destul de buna care te poate salva. Oricum, iti recomand sa incerci sa te agati de lume, sa te agati de lucrurile pe care le iubesti, sa petreci mult timp cu prietenii si familia, vei vedea ca alaturi de ei vei uita si te vei simti binewinking Daca nu, iti recomand sa te duci intr-o vacanta intr-un loc linistit, singur, intr-un loc care iti place si te linisteste, sau undeva unde ai vrea sa mergi, ca sa meditezi, sa lasi in urma tot pentru o perioada...

| trema89 a răspuns:

Incearca sa intelegi ce te deranjeaza in primul rand, abia apoi poti incerca sa faci ceva productiv starii tale! si nu uita, nu esti singurul in ipostaza asta. viata e grea dar trece

| innkartinka a răspuns:

Buna darcalex, nu stiu cata incredere ai in străini si in a-ti schimba putin unghiul de vedere, dar de moment ce ai postat o intrebare aici, sigur esti deschis Si ai nevoie de altceva. Iti recomand o sesiune gratuită de Coaching in care te invit sa exploram impreuna eventualele directii si terenuri de parcurs. Pentru contact:
http://www.topcoach.ro/ina-butnariuc/