| darcalex a întrebat:

Salut, am 13 ani peste 2 luni 14, si, ma simt pierdut, simt ca nu imi gasesc rostul in viata, nu stiu ce sa fac... simt doar disperare, nu sunt sigur care e rostul vieti... ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| snooky97 a răspuns:

Buna! Nu imi vine sa cred surprise, la jumatatea lunii august fac si eu de asemenea 14 ani si ma framanta acelasi gand.La inceput am crezut ca e ceva trecator, dar cu cat timpul trece ma apasa acelasi gand.E posibil sa fie si din cauza varstei, pentru ca am auzit ca cica devenim adolescentirolling eyes.Cel mai indicat lucru este acela de a petrece cat mai mult timp cu prieteni apropiati pentru a constientiza cat de frumoasa e viata, si... poate sa intri intr-o relatie.Asta te va ajuta cu siguranta. Succes!:*

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca la 13-14 ani te simti pierdut ce te faci peste cativa ani, fruntea sus si mult curaj!

| DennyxD a răspuns:

Pai asa gandesti acum...fiecare are zile proaste sau in care se simte ciudat,dar trebuie sa te gandesti ca ai toata viata inainte si ca in principiu acum trebuie sa inveti si pe urma ai sa vezi ca poate vei ajunge ceva bine in viata,vei avea bani,iti vei intemeia o familie si vei fi fericit.
Si cand te simti pierdut,deprimat si continui sa te gandesti intruna la asta mai rau iti faci pentru ca gandindu-te in continuu te va face sa fi si mai nelamurit si suparat.
Deci gandeste pozitiv, si fi fericit pentru ca decat o viata ai si trebuie traita din plin. Daca nu te bucuri acum cand esti copil apoi o sa regreti ca ti-ai pierdut copilaria gandindu-te care e rostul tau in viata.
Rostul tau e sa traiesti, sa iti faci viata frumoasa si asa cum iti place tie dar pentru asta trebuie sa ai incredere ca vei reusii si sa fi mai optimist.
Fundita daca te-a ajutat raspunsul meuhee hee Bafta:* Mai tarziu ai sa intelegi care este rostul tau in viata...pe parcursul anilor iti vei da seama ca nu traiesti degeaba si ca viata merita traita!

| AndreeaLupan a răspuns:

Salut, mdea, uneori si mie imi vine asa chestii in capp ))
Dar stii, iti spun eu sa nu te indispui. asa este uneori, cind te consideri unu singur, si nu intelegi pentru ce traiestitongue
Cel mai bun lucru este sa ieshi in oras cu prietenii, sa intelegi ca nu e totul atit de rau tongue
estiin viata, atunci nu e in zadar tongue Trebuie sa te bucuri de fiecare clipa, chiar daca uneori nu e atit de bine tongue Asta e normal, asa e la fiecarewinking Zimbeshte )) Atita tot tongue Zimbestitu - pai zimbesc si cei din jur... indeosebi parintii tongue care tze-au dat viata si carora trebuie sa le multzumestimereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna darcalex!
Multi pusti trec prin aceste momente in adolescenta. Ideea este sa nu te afunzi in ea si sa te debarasezi de aceasta stare. Sunt multi oameni (chiar si maturi) care se intreaba care e rostul lor in viata.
Dupa mine, acesti oameni sunt plictisiti. Mult prea plictisiti ca sa mai gandeasca rational. happy
Incepe sa faci ceva util, practic si care sa te scoata din plictiseala!
Fa diferite sporturi cum ar fi baschetul, tenisul, fotbalul etc. singur(adica la un club sau ceva) sau cu prietenii.
Iesi la un film sau citeste o carte. Vezi un documentar. Asa te vei mai culturaliza.
Plimba-te prin oras cu un aparat foto si incearca sa prinzi momente inedite.
Incearca sa iti faci un hobby care sa iti faca placere.
Ideea e sa incerci sa iesi din monotonie si sa faci diferite activitati recreative, utile etc.
Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

| pupu_7309 a răspuns:

Buna.nu trebuie sa te gandesti asa. poate iti pui astfel de intrebari ptc esti inca prea mic sau ai avut unele neplaceri in familie.in viata sunt multe lucruri ce trebuiesc traite, privite, admirate.gandestete doar ca acest lucru il vei vedea pe parcurs.acum esti inca mic si nu poti vedea adevaratele motive.bafta