| frumushyk2010 a întrebat:

Ma ustura cerul gurii aproape d gingie oare de ce?happy ce sa fac sa nu ma mai usture?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca este de la o afta (si cred ca este o afta sparta, daca ustura asa) atunci cel mai bun remediu este ceaiul de salvie, sau frunze de salvie le tii cu limba apasat peste zona afectata. Sau cu propolis. Dar de trecut nu trece cu una - cu doua, timp de 1-2 zile tot te va mai ustura. straight face

| Andreea1119 a răspuns:

Probabil esti fericita posesoare a unei afte...incearca cu glicerina boraxata, sau clateste'ti gura cu ceai de musetel :p

| LostInDreams a răspuns:

Glicerina este foarte buna, da. ti de vreo 2 ori pe zi si cred ca a 3 a zi nu o sa mai ai nevoiebig grin. Dupa ce te speli pe dinti fa si o gargara cu apa cu bicarbonat -ea curata si previne alte afte.Asa cum zice Dayanutza este foarte bun si ceaiul de musetelhappy. Multa bafta!:X

...::::Marry483::::...