| Mariaa25 a întrebat:

Mai sunt persoane pe grupul asta care au 1.58 si 56 de kg si care sa se simta aiurea ca sunt prea grase sau mici de statura? (13 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Sunt multe persoane scunde in lume, daca esti fata nu e deloc asa mare problema. Exista destul de multi baieti care au o inaltime mica si atunci ar aprecia-o pe a ta. In legatura cu kilogramele, daca nu-ti convine acest lucru poti oricand sa slabesti in mod sanatos prin mancare sanatoasa si mult sport.
Categorie gresita.

| Violetta69 a răspuns:

Eu am aproape 18 ani si 1.54. Am facut radiografie la 16 ani si mi se inchisisera cartilajele, deci nu am mai crescut si nici nu mai cresc. La endocrionologie mi-a zis ca daca mergeam mai devreme puteau sa ma ajute sa ma inalt, deci du-te cat mai repede.
Apropo, fetele nu se mai prea inalta dupa 2-3 ani dupa ce le-a venit ciclul menstural.
Poti face si un sport, sa ai un stil de viata sanatos si vei reusi si in lupta cu kg in plus.
Succes! kiss

| Violetta69 a răspuns:

A, da, ca sa raspund la intrebare. Mereu am fost complexata si am plans de nenumarate ori din cauza asta... Dar sunt si fete micute care sunt bombe, asa ca m-am abtionat sa ajung la 47 de kg(idel pentru inaltimea mea). Am avut 61 de kg.
Eu am realizat prea tarziu ca este bine sa am un stil de viata sanatos si sa fac sport.
A, da, si la endocrionologie iti poate da si un regim(care nu este strict), pe langa faptul ca te poate ajuta sa te mai inalti.

| Violetta69 a răspuns (pentru Violetta69):

Ambitionat*, endocrinologie*. M-am grabit.