| Girly97 a întrebat:

Maine ma voi duce pentru prima oara la dentist pentru a plomba o carie mica nedureroasa si nu stiu la ce sa ma astept sau ce va face sau daca va durea foarte rau. O sa ma intorc acasa cu toti dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca te vei intoarce acasa cu un dinte sus si unul jos sa fii multumita. happy
Nu te va durea nimic. E doar frica- bate-o vina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ai de ce sa iti faci griji. Ii poti spune medicului stomatolog sa foloseasca spray-ul pentru anestezie locala. Unii il folosesc fara a fi nevoie sa le ceri asta. La mine nu a folosit nimic de genul dar nu a durut...prea tare. Depinde de problema pe care o ai.
A si in caz ca simti vreun disconfort in acel momet sa nu apuci doctorul de mana. laughing

| Girly97 explică (pentru anonim_4396):

Sa apuc doctorul de mana? Vorbesti cu o tanara de 19 ani care a fost muscata de catel acum doua saptamani, a indurat cateva vaccinuri dureroase si a fost periodic la dezinfectare si la schimbarea pansamentului (care sigur doare).winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Girly97):

Eu doar ti-am spus. Atunci m-a durut foarte tare si am vrut sa termine mai repede. Asa ca am incercat sa il opresc cum puteam.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu doare deloc. Mie mi-a plombat 2 masele si a durat foarte putin.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

In schimb, medicamentul cu care iti clatesti gura e amar.

| ghhfchhhh a răspuns:

O plomba mica nu iti va afecta toti dintii, automat ca o sa te intorci acasa cu toti dintii

| DragoscristiTulcea a răspuns:

Daca este sa te doara, te doare putin, deoarece iti anesteziaza locul unde v-a trebuii sa puna plomba, deci nu o sa fie durere. poate putin la inceput (dar nu foarte tare).Si da vii cu toti dintii acasa laughing