| raul230 a întrebat:

Masturbarea cauzează coșuri? O fac odată la o săptămâna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde daca ti-o pui pe fata sau nu, ca altfel nu vad legatura dintre ele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Coșuri, nu. Cocoașe pe suflet, da.

| Frank51 a răspuns:

Dereglarile hormonale, igiena faciala precara, precum si predispozitii genetice, pot cauza aparitia cosurilor. Cu trecerea timpului ar trebui sa dispara(dupa 20 de ani), si daca nu, trebuie sa consulti un dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacan faci sex, se regleaza hormonii singuri, si scapi de cosuri, daca in schimb te pacalesti cu o laba, nici o sansa laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai halucinatii? Ca alta baza nu poate avea ceea ce spui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Adica? cum adica n-are baza?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da trei articole indexate pentru MEDLINE in care scrie ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai eu nu m-am luat dupa nu stiu ce articol.
Eu am zis din experienta.
Dupa sex. de fiecare data ma trezesc bine dispus dimineata happy
Daca-ti dai laba in schimb, trisezi. si nu reglezi nici un hormon laughing
SI cosuri am avut si eu, ca eram adolescent, nu asa multe da se mai intampla. Si mereu se rezolva big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Hai bro, cauti pe internet.
Eu am cunoscut la doctor acolo oameni, si am vorbit cu ei, si am simtit pe pielea mea, cum e cand iei asemenea pastile.
Sunt adult, am baut alcool, am fumat iarba, am luat antidepresive.
Si dintre toate, alea au fost cele mai rele.
Iarba nu m-a facut dependent, ba mai mult, ma linistea, nu mai eram nervos, bautura nu e buna, ca te enervezi, si scoate din tine tot ce e mai rau, plus ca devii dependent.
Apoi sunt pastilele astea.
Creaza dependenta, nu mai poti conduce o masina si sa fii atent, sau motor sau ce vrei tu.
Eu nu mai puteam merge nici cu masina nici cu motoru, ziceai ca sunt drogat, si aveam reflexe foarte slabe. Imi venea sa stau doar in pat si sa ma uit la un film, atat.
Dupa ce le-am lasat, a trebuit sa le inlocuiesc cu altceva, pentru ca e crunt.
E ca si cum ai bea o saptamana in fiecare seara, si urmatoarea saptamana de luni, te lasi dintr-o data.
Te iau transpiratii, atacuri de panica, palpitatii la inima.
Deci orice link imi scrii tu aici, eu ti-am povestit din experienta mea, si experienta altor oameni care au venit cu mine acolo si cu care am vorbit, si i-am si intrebat.
Asta se intampla in Anglia.
O tara in care doctorii nu iti dau medicamente pe banda rulanta, decat daca sunt siguri ca au nevoie.
Tie iti place doar sa te contrazici, atat.
Zi de experienta ta si lasa internetu, ca ai zis ca si tu ai luat.
Ce pastile ai luat tu? si din cate in cate ore, si ce efecte aveau? cat tineau efectele alea, si ce se intampla cand treceau efectele medicamentatiei? si de cand le iei?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea cu marturia anecdotica e ca e o prostie sa generalizezi de la experienta ta personala. Asa, pentru cultura ta generala, consensul medicilor si al psihologilor este ca onania este sanatoasa. Onania nu are nicio legatura cu cosurile. Bolnavii psihici dau vina pe onanie pentru problemele lor de sanatate, dar nu s-au imbolnavit de la onanie, ci doar vorbeste boala din ei.

Adictie de onanie nu exista. Adica nu exista in DSM-5, ICD-10 si ICD-11. Un medic care ar vrea sa te trateze de onanie este mai nebun decat tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ok, tu ce experiente ai avut?
ce pastile iei, ce efecte aveau asupra ta? si de cat timp iei?
si ce se intampla cand pleci de acasa undeva si le uit acasa, si nu le mai iei cateva ore?
chiar sunt si eu curios?
eu stiu ce se intampla, ca ti-am zis, am vorbit cu oameni despre asta, care erau la acelasi gp cu mine, si am luat si eu o perioada.
Chiar sunt curios cum a fost la tine?
ca tot ma fwti si ma contrazici, da vii cu articole de pe net.
Ma contrazici ca iti place sa ai dreptate vad, da nu vii cu nici un argument din experienta ta, ci imi dai link-uri.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca o data: nu exista nicio legatura intre onanie si faptul ca iei pastile. Un medic in deplinatatea facultatilor mintale nu te poate trata de onanie, pentru ca onania nu este o boala. Nu e nici macar un viciu, ci este un comportament normal si sanatos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Lol, am incurcat intrebarea, cu aia despre antidepresive.
Habar n-am oricum, ca vad ca ai dat raspuns si daca ei nici macar nu vorbeam de subiect, tot ai gasit raspuns laughing)0
Si da, sexul ajuta daca ai cosuriwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuu, dar cauzeaza o intrebare idioata pe TPU poate.

| AmanoYuno a răspuns:

Nah. E chiar sanatoasa pentru baieti/ barbati

| ThyDoom a răspuns:

Depinde pe unde ajunge fluidul...