| Ionut3399 a întrebat:

Mergeam pur si simplu si brusc am inceput sa simt un fel de carcel la ligamentul stang de la genunchi, de vreo aproximativ 13, 14 ore simt aceeasi durere dar nu continua, uneori nu mai simt nimic in nicio pozitie, uneori cand indrept piciorul. Genunchiul imi si trosneste mai mult decat stangul dar nu inteleg, ce sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stai pe marginea mesei, cu piciorul atarnat si iti masezi - rotesti genunchiul, pana ce dispare durerea.
Genunchiul it trosneste si ligamentul se imbarliga din cauza ca umblii prea putin in picioare!
Fa drumetii cat mai multe, pe teren accidentat /inclinat si umblat pe jos minim 5 km zilnic!

| Ionut3399 explică (pentru Bula):

Sunt sportiv de performanta nu cred ca miscarea e cauza, poate din contra, excesul. Imi simt obosit piciorul

| Ionut3399 explică (pentru Bula):

Asezarea rotulei si ligamentelor e normala, nu e nimic deplasat, am inceput un antrenament fara incalzire ca am intarziat iar a doua zi cand am mers m-a luat durerea. O intindere cred ca e mai de graba.

| Bula a răspuns (pentru Ionut3399):

Daca esti sportiv de performanta, atunci probabil n-ai facut (suficienta) incalzire inainte de efort, respectiv relaxare, dupa.
Rotula daca-ti scartie, atunci trebuie s-o pui in miscare, cum am zis: cu mult mers pe jos, drumetii!

| Bula a răspuns (pentru Ionut3399):

Relaxarea "pe marginea mesei", adica atarnarea relaxata a membrului afectat de luxatie, intindere musculara etc. este indicata in cazul oricarei accidentari, chiar minore.
Aplicat imediat, aceasta metoda readuce membrul in starea initiala, corecta, in cateva minute pana la 1-2 ore, daca se face corect (rotirea stanga-dreapta, eventual si usor masaj de relaxare, locala).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gonartroză.

| Ionut3399 explică (pentru sadrian46):

Am 18 ani

| Ionut3399 explică (pentru sadrian46):

Repet durerea e in spatele genunschiului, clar doar pe ligament pentru ca se prelungeste putin pe coapsa cu piciorul indoit

| sadrian46 a răspuns (pentru Ionut3399):

Da, acolo genunchiul are o mecanică complexă, când el funcționează prost, se extinde problema la tendon. Ai spus că genunchii scârțăie, aceea e gonartroză, se freacă os pe os. Se tratează cu gimnastică medicală, balneologie, mai ușor la 18 ani decât la 73 câți am eu. Acum trebuie să faci ceva pe tema asta.