| anonim_4396 a întrebat:

Metode de sabit? Dar fara porcarii gen plasturi de slabit sau metode chirurgicale etc.
Fac miscare si sunt cea mai buna la sport din clasa, problema este ca nu prea am arderi. FUNDITA!

scuzati categoria, dar este cea mai vizitata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Dar ce alimentatie ai?

| Sardinaaa a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai nu mananc snacksuri, nu beau sucuri(nici acidulate nici neacidulate) decat ocazional, de mancat mai mananc peste ora 18, dulciuri mai mananc cam odata la 2 zile, de facut miscare fac si mananc 3 mese pe zi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sardinaaa):

Nu te-am intrebat ce nu mananci. te-am intrebat ce mananci.

zi spre exemplu ce-ai mancat ieri

| Sardinaaa a răspuns (pentru Cosmin86):

Dimineata 2 oua ochi cu putin muschi de porc, pe la 18:30 o felie de cascaval cu putina paine si sunca, pe la 19:00 cam jumatate de felie de toba + 2 mere!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sardinaaa):

Cu alimentatia asta te imbolnavesti.

1. oua si muschi de porc dimineata? vrei sa faci gastrita sau ulcer?

2. intre dimineata si ora 18:30 NIMIC?

Deci :

dimineata 2 mese : o masa din fructe la trezire + micul dejun 30 de minute dupa ( dar nu muschi de porc ).

pe la 12 : poti manca muschiul de porc cu legume si verdeturi

pe la 15 : nuci, migdale, caju ( un pumn din astea )

pe la ora 16 : fructe ( mai multe )

seara : peste cu orez brun

E un exemplu. Cam asa trebuie sa mananci zilnic, sa variezi. Sa ai macar 3 mese si 2-3 gustari.

p.s. : fructele seara ingrasa. de toba nu mai zic.

| Sardinaaa a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ma refeream la muschi de porc ca friptura, muschi file!
+ ca de obicei nu mananc asa, + ca de la 12 la 18 am scoala si imi iau un sandwich de acasa cu sunca sau ce mai am(nu imi cumpar deloc fast-food sau mancare din oras), dimineata de obicei foarte rar mananc oua, in rest cate 1-2 sandwich-uri cu diverse si niste legume crude, seara nu prea mananc dupa 18:30! Nu cred ca ar sta nimeni sa isi faca mereu peste sau sa mananc mereu caju, dar daca ar fi asa ce parere ai despre dorada sau macrou cu lamaie? a, eu nu prea mananc paine, doar la sandwich!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sardinaaa):

Macrou e ok, e peste oceanic bogat in omega 3 ( la fel ca somonul si tonul ). dorada... e bun la gust si cam atat happy

nu conteaza daca e friptura de porc sau nu, carnea de porc se digera greu dimineata. Zic sa te feresti de grasimi dimineata, nu in general. Grasimea nu ingrasa, ci combinatia cu carbohidratii.

p.s. : eu ti-am dat ex pentru o zi cu peste si caju, ziua urmatoare mananci altceva.

Si e ok sa ai si o zi pe saptamana de incarcare ( o zi in care mananci multi carbohidrati ), ca sa-ti accelereze metabolismul.

| Sardinaaa a răspuns (pentru Cosmin86):

OK, mersi! :*

| Painkeeper a răspuns:

Pentru a slabi trebuie sa faci miscare, insa exercitiile fizice trebuiesc insotite de o alimentatie sanatoasa! Fara dulciuri, fara gustari la punga(chips-uri, pufuleti, etc.), fara sucuri cumparate(si cele fara acid iti fac rau), incearca sa mananci cu mai putine condimente si cat mai multe fructe si legume crude sau preparate in casa. Nu uita sa faci baie pe corp mai des(ajuta la arderea caloriilor) si sa bei cel putin 2l de apa sau ceai pe zi.

| Sardinaaa a răspuns (pentru Painkeeper):

Nu mananc mult, sucurile nu prea-mi sunt prietene, miscare cum am zis si mai sus fac, apa beau mai mult de 2l pe zi, chiar 3-4l, dulciuri mananc, dar nu mereu, dar voi incerca sa mai reduc si sa mananc mai sanatos, snacksurile nu imi sunt prietene, chiar deloc, nu prea stiu de ce ma cam ingras! Am inceput sa mai slabesc, cred ca e o problema de arderi si glande!

| Painkeeper a răspuns (pentru Sardinaaa):

Depinde si ce varsta ai. :\ Am auzit, mai nou ca daca mananci incet te saturi mai repede! Ce perle mai scot si cercetatorii astia britanici! laughing

| Sardinaaa a răspuns (pentru Painkeeper):

big grin

| Sardinaaa a răspuns (pentru robertp1):

Bai, murea daca purta un tricou?hee hee

| robertp1 a răspuns (pentru Sardinaaa):

Dar tu mori daca vezi un baiat pe jumatate dezbracat? cati ani ai 12?

| Sardinaaa a răspuns (pentru robertp1):

Frate, da' ce te alarmezi, eu am facut o gluma!

| alisuc a răspuns:

Nu trebui sa te gandesti cum sa slabesti si ce sa arzi trebui sa iti dezvolti muschii ca sa elimine singuri grasimile (asta o stiu de un nitrutionist) daca faci sport cu gandul sa scada grasimea nu o sa functioneze dar incearca sa iti intaresti masa musculara bafta!