| Niculae_Raluca_1998 a întrebat:

Mi-a aparut cam de aproape un an ca un fel de cos pe labia stanga care este rosu si se albeste la varf si cand il storc iese puroi, apoi mai trec cateva zile si iarasi se coace si este plin cu puroi... si nu stiu ce este. Mi-este rusine sa ii spun mamei mele pentru ca ma va duce 100% la ginecolog si mi-e rusine sa ma dezbrac in fata altor persoane in afara de mama (dar mama nu stie ce sa faca si ma va duce sa vada ce e la doctor). Ce poate sa fie? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Du-te la doctor, daca de un an de zile nu ti-a trecut, pot aparea complicatii, mai ales de zona respectiva care se poate infecta foarte usor.
Nu trebuie sa iti fie rusine sa mergi la ginecolog. Toate femeile ar trebui sa mearga la un consult ginecolgic anual, dupa ce au avut prima menstruatie. Este o chestie care tine de grija fata de propriul tau corp si de igiena. Rusine ar trebui sa le fie celor care nu fac asta.
Daca nu acum, in viitor vei fi oricum nevoita sa mergi la ginecolog, asa ca treci peste rusinea asta si spune-i mamei tale. Ginecologul, crede-ma, ca vede zeci de cazuri pe zi, chiar crezi ca ii va pasa de inca un caz in plus? Mai ales ca nu este ceva grav. Sunt femei cu afectiuni mult mai grave care arata mult mai groaznic decat ce ai tu pe care trebuie sa le trateze. Daca nu ti-a trecut, nu mai asculta sfaturile noastre, zona aceea este extrem de sensibila si orice tratament ai aplica acolo de una singura, risti sa iti creezi mai multe probleme. Nu mai astepta si mergi la ginecolog.

| PsychologistT a răspuns:

Labia mica, labia mare?
Ai dureri?
Sunt importante detaliile astea.
Degeaba eviti ginecologul, cand el este atat de necesar pentru diagnosticul si tratamentul corect.

| trisha88 a răspuns:

Buna, am avut si eu asa ceva mai demult si m-am speriat ca e o tumoare. Am fost la ginecolog si a ras de mine cand m-a vazut asa de speriata si a zis ca e un simplu cos care in loc sa iasa pe fata a iesit acolo.Mi-a zis ca se vindeca singura numai sa am grija pe cat posibil ca zona sa fie tot timpul curata si uscata. Sper ca am reusit sa te linistesc si ca ti-am fost de ajutor. Daca pastrezi curat acolo ca sa nu se infecteze o sa scapi.

| aeroclub a răspuns:

Este vorba de un furuncul ....acela coace in mod periodic si este asemanator cosurilor! Cel mai bine este sa te duci la o farmacie si sa intrebi acolo iar farmacistele o sa-ti dea un tratament, fie pastile fie un unguent special! Funda?