| Creepygirl2002 a întrebat:

Mi-a aparut un herpes langa gura nu pe gura.Si e destul de mare si cand pun mana se simte ca un cos mare nu bubite multe.Trece cu aciclovir?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca e herpes trece cu aciclovir, daca e doar un cos pe care l-ai "necajit" trece si singur. Nu mai pune mana/limba pe el, risti sa-l imprastii peste tot.

Multa sanatate.

| Creepygirl2002 explică (pentru CuriousStuff):

Nu e cos, pentru ca nu are puroi si cand il ating doare si pe langa a facut coaja.Multumesc happy

4 răspunsuri:
| Trumpinator a răspuns:

Am auzit si de Zovirax

| Creepygirl2002 explică (pentru Trumpinator):

Am avut dar acum farmacia de langa mine e inchisa si am auzit ca aciclovir e bun.

| dermdoc a răspuns:

Desi este greu de confirmat doar din descrierea dvs, daca este intr-adevar infectie cu herpes virus, atunci DA, tratamentul cu aciclovir este potrivit. Herpesul labial (pe buze, pe langa buze) este autolimitat si trece de la sine in cateva zile. Sfatul meu este totusi sa consultati un dermatolog deoarece mai multe afectiuni ale pielii pot sa semene cu o infectie herpetica. Succes!