| Sahara1900 a întrebat:

Mi-a crescut un fel de buba incoloră cu o nuanță spre galben pe conjunctiva de sus si ma jenează foarte tare, stiti cumva de la ce ar putea fi? Nu stiu daca conjunctiva de sus se numeste

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la o farmacie, arata-le ochiul si cere-le "unguent Kanamicina oftalmologica".
Iti vor explica modul exact de aplicare pentru cazul tau.
Cand ajungi acasa, te speli bine pe maini si pui crema pe pleoapa unde este bubita.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce este "conjunctiva de sus"?
Poti sa ne explici exact unde eset buba aia, ca noi nu avem asemenea organ, numit "conjunctiva".
Conjuctivita este o infectie a ochilor, nu un organ.

| Sahara1900 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu cum pot sa explic, unde te dai cu creion dermatograf este partea de jos, eu zic de partea de sus...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sahara1900):

Se cheama PLEOAPA de jos!
Ochii au ploape, care ii acopera.

Conjunctivita este o BOALA care apare uneor la ochi, daca ne infectam cu ea.

| Sahara1900 explică:

Bubiță e in interior, zici ca e un cristal