| anonim_4396 a întrebat:

Mi a recomandat medicul sa iau spirulina cu extract total de catina, pe prospesct scrie 2 comprimate de 3 ori pe zi. Asta ce inseamna?
2 dimineata, 2 la amiaz si 2 >seara= 6?
Ca eu pana acum luam 1 dimineata si una seara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Pe principiul nimic nu moare, totul se transforma nu le-ai luat degeaba pana acum. Dar medicamentele au efecte diferite la doze diferite. Nu e si cazul spirulinei, dar unele au efect la 1 pastila luata si cu totul alt efect la 3 pastile.
Si ca sa raspund si la prima intrebare, da, trebuie sa iei 6 pe zi, cate 2 odata.

8 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

6 pe zi, da.

| ALGator a răspuns:

Oricum, sunt niste prepararate din microalge, adaosuri alimentare bogate in minerale. Nu sunt medicamente. Poți să iei cu pumnul, deși probabil efectul ar fi același: organismul păstrează cam cît îi trebuie.
Citește întotdeauna prospectul cînd iei ceva. Acolo e scris tot ce trebuie.

| dfeel a răspuns (pentru ALGator):

Da si nu. Unele medicamente chiar daca sunt naturale au efecte secundare gen greata, diaree, etc. in caz de supradozaj.

| ALGator a răspuns (pentru dfeel):

Așa e. La medicamente trebuie respectat dozajul. Dar trebuie evitată și teama exagerată la un supradozaj minor sau la o întîrziere. Concentrația din organism oricum e o variabilă de raspindure (gradient) și timp.
Cît despre spirulină, a tem că nu e clasată ca medicament. Într-adevar, nu sunt motive de schimbat doza.

| dfeel a răspuns:

W cmp de 3 ori pe zi inseamna exact cu am ai spus tu, adica 6.

| anonim_4396 explică (pentru dfeel):

Si teoretic daca am luat doar 2 inseamna ca le am luat degeaba?laughing

| dfeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, inseamna ca nu va avea efectul scontat. nimic nu e degeaba happy

| anonim_4396 explică (pentru dfeel):

Am vrut la inceput sa iau 6, dar mi s-au parut prea multe.