| onitza1234 a întrebat:

Mi-a venit ciclu pentru prima data mi-a venit azi nu ia-m spus mamei fiindca mi-e rusine. ce sa fac ajutati-ma. imi curge in continu ce sa fac am pus si tampoane dar tot curge

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Uite, daca ceva se intampla - de exemplu o sa ai sangerare mai mare, sau te va dura burta, nu mama ta te va ingriji?
Crezi ca nu a spus si ea la randul ei mamei ei cand a fost tanara?
Tu cand o sa fii mama la randul tau nu ai vrea sa stii daca fetitei tale a aparut menarha ca sa ii poti da sfaturi?
Daca raspunsul este da, atunci pune la o'parte rusinea - te va intelege si chiar nu ai motiv sa te inrusinezi in fata ei.

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Mai copile, de ce nu ii zici mamei tale? e ceva natural si omeneste sa vorbesti cu mami tau, asta nu e un lucru grav sa iti fie rusine, rusine sa iti fie atunci cand faci cu adevarat ceva grav sa te rusinezi in fata mamei, pana atunci poti vorbi cu mami tau, daca nu ii poti trimite un mesaj pe telefon, un biletel, si in mod cert te va ajuta/sfatui.
O zi frumoasa sa ai!

evenso
| evenso a răspuns:

Trebuie sa spui mamei ca doar si ea e femeie.
Iti va curge probabil timp de 3 zile / luna de acum inainte pana vei ramane gravida sau intri in menopauza.
Nu te speria, este ceva firesc si normal, schimba la fiecare 2 ore tamponul si spune-i mamei tale.

| măcheamăăăî a răspuns:

Pai mama ta ar fi trebuit sa-ti spuna despre chestia asta inainte.Asa era firesc si bine.

| AoBo a răspuns:

Eu nu inteleg de ce iti este rusine...ce, ai omorat pe cineva? imi e sila de atatea prejudecati

| Crucified a răspuns:

Spune-i!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei tale.Dar normal ar fi sa te fi sfatuit de inainte.Mie nu mi-a venit, dar nu cred ca mai am mult...Insa mama mi-a zis despre ce este vorba.

| onitza1234 explică:

Spunet-imi ma duc la scoala maine cu sa ii spun mamei despre treaba asta?

| onitza1234 explică:

Dar tot imi este rusine nu pot

| onitza1234 explică (pentru evenso):

Pai acum ce fac ca mi-a venit si mama nu este acasa

| evenso a răspuns (pentru onitza1234):

Unde este daca nu sunt prea indiscreta?
Eventual ii poti da un telefon ( uite o varianta si mai simpla daca spui la telefon ) sau cand te intalnesti cu ea.
(Sa nu faci baie fierbinte acum, eventual un dus cu apa nici rece nici foarte calda )
Maine cand te vei duce la scoala sa ai mai multe tampoane de rezerva la tine.

| evenso a răspuns (pentru onitza1234):

Uite, daca ceva se intampla - de exemplu o sa ai sangerare mai mare, sau te va dura burta, nu mama ta te va ingriji?
Crezi ca nu a spus si ea la randul ei mamei ei cand a fost tanara?
Tu cand o sa fii mama la randul tau nu ai vrea sa stii daca fetitei tale a aparut menarha ca sa ii poti da sfaturi?
Daca raspunsul este da, atunci pune la o'parte rusinea - te va intelege si chiar nu ai motiv sa te inrusinezi in fata ei.

| robertika27 a răspuns:

Trebuie sa-i spui mamei tale asa este cel mai bine!