| Bumti12 a întrebat:

Mi-a venit ciclu vineri 01.03. 2019, ieri trebuia sa mi se termine, dar am observat ca imi curge un lichid maroniu, stie cineva ce ar putea fi sau daca este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E normal, înseamnă că e pe terminate, ăla e sânge vechi care n-a fost eliminat la timp.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bineinteles ca este normal!
Pata maronie este de la sange inchegat si uscat.
Sangele cand este proaspat este rosu, dar cu timpul oxideaza si devine maroniu.
Picaturile astae se intampla de obicei dupa menstra, cand raman ramasite de sange neeliminat si la un moment dat se scureg si alea afara.
Daca ai in fiecare zi aceste scugeri maronii, abia atunci este ingrijorator, insemnand ca sangerezi in fiecare zi si este caz de control ginecologic, putand fii o problema de: chisturi ovariene, fibroame uterine samd

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Menstruația fiecărei femei este diferită. Vizitează medicul ginecolog și întreabă-l pe acesta orice crezi tu că ar trebui să ști despre corpul tău și despre organele tale genitale, pentru că ai dreptul să-ți cunoști sănătatea organelor tale.