| doreal a întrebat:

Au trecut cei 2 ani de la prima menstrutie si tot nu mi s-a reglat ciclul. Am fost si la ginecolog, si mi-a spus ca sunt bine, dar totusi ma ingrijoreaza faptul ca imi vine cu diferente semnficative intre (ultima data mi-a venit prin noiembrie). A mai patit cineva asa?
Si in loc de ciclu am observat ca imi curge un lichid maroniu, care miroase foarte urat, si ajunge negru dupa un timp. Imi pateaza hainele destul de tare. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o afecţiune ovariană ( chist ovarian, S.O.P./ovare polichistice, etc. ), dar poate fi vorba şi de o afecţiune endocrină/tiroidiană :(

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 12 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, dacă/când/cum ai făcut test de sarcină, etc.

Deoarece NU eşti în primul an de ciclu menstrual, NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...
O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune!

| doreal explică (pentru bursuc001):

Pai am 15 ani. Sunt virgina. In astia 2 ani mi-a venit ciclu de vreo 4 ori dar cu diferente semnificative. Ma mai doare cateodata patea de jos tare. Am fost la un ginecolog privat prin octombrie, dar mi-a spus ca sunt bine doar ca am un ovar mai mic(stangul).

| bursuc001 a răspuns (pentru doreal):

Din păcate, NU ai nimerit la un ginecolog serios :(
Este IMPOSIBIL să fi bine deoarece NU este normal să ai 4 menstre în 2 ani :( :( :(

TREBUIE să mergi la ALT ginecolog, TREBUIE să-ţi facă o ecografie ovariană pelvină şi, pe lânga asta, TREBUIE să mergi şi la un control la medicul endocrinolog!
Din PĂCATE, cel mai probabil, ai ovare polichistice/SOP sau o afecţiune endocrină/tiroidiană :(

Vezi detalii despre SOP la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

http://www.sitemedical.ro/......-tratament

http://www.romedic.ro/sindromul-ovarului-polichistic

NEAPĂRAT să mergi la ginecolog + endocrinolog!

Multă sănătate!

| doreal explică (pentru bursuc001):

Ok, cred ca am SOP. Simptomele sunt cam aceleasi cu ce am. Multumesc mult de raspunsuri, mi-am facut deja programare si dap... Sper sa fiu bine si daca nu, sa ma insanatosesc repede deoarece nu vreau sa fiu boboc cu probleme de sanatate laughing.

| bursuc001 a răspuns (pentru doreal):

Cu plăcere happy
Mda, aşa cred şi eu ( în proporţie de vreo 80-90 % ).
Oricum, cu tratamentul adecvat situaţia se va rezolva!

Multă sănătate!

5 răspunsuri:
| Humeniuc_Bogdana_1990 a răspuns:

Nu ti.a spus sa faci ceva analize? Te-ai dus la privat? Cumnata mea a patit acelasi lucru. A trebuit sa ia calciu. Dar mirosurile neplăcute nu sunt normale. Du-te la alt ginecolog