| Sara2 a întrebat:

Mi-am cumpărat acum vreo luna banane din supermarket. Am mâncat una, iar când am desfăcut-o pe a 2 era roşie într-o parte. Am aruncat-o. Acum câteva zile am citit o ştire cum că s-au găsit banane infectate cu hiv. Injectate cu sânge. Este posibil? Prima banană am mâncat-o nu avea nimic, dar cea de-a 2 era legată de ea, cum sunt bananele prinse câte 4-5

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este posibil. Stirea aia a fost initial o gluma, pe un site specializat in glume care glumea pe seama paranoicilor care pot crede orice aberatie, apoi s-a gasit un paranoic care sa o ia in serios si foarte multi prosti care sa o distribuie. HIV nici nu supravietuieste mai mult de cateva ore in afara organismului si nici nu se ia pe cale digestiva, deci chiar daca cineva, prin absurd, ar face o asemenea chestie (desi banuiesc ca iti dai seama ca nu exista nici un scop si ca sunt multe dificultati), respectivele banane nu ar prezenta pericole.
Pulpa bananelor se inroseste daca sunt presate in conditii de caldura. Asta este o chestie relativ usor de gasit pe internet si mult mai credibila. Asta s-a intamplat si cu banana ta. Nu esti in nici un pericol, in afara de acela de a fi manipulata de tot felul de stiri false, chestie care te poate pune in pericole in fiecare zi

Bula
| Bula a răspuns:

Ce banane ai luat? Cum avea samantele?
Daca n-a avut samante, atunci ai luat "banane" produse genetic.
Si atunci e posibil sa contina orice, de orice culoare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E a doua oara cand pui intrebarea asta! Ar trebui sa te duci la un medic.

| AFR81 a răspuns:

Chiar mi-a starnit cateva (mai multe) zambete intrebarea ta. Bineinteles ca nu este posibil. Nu a infectat nimeni fructele cu HIV, nu le-a injectat nimeni cu sange. Stai linistita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si uite asa lumea naiva e prostita de toti cretinii care posteaza pe Facebook sau mai stiu eu unde.

Mai era o forma de inteligenta care gasise la un supermarket portocale rosii. Vazand pentru prima data in viata ei asemenea fructe a facut un scandal mostru pe net in care tipa sus si tare ca erau injectate cu sange. Greu i am mai demostrat lumea ca e prosta si ala e un soi de portocale ca ea tot pe a ei a tinut-o

| Moryami a răspuns:

Nu cred ca este posibil. Ce motiv ar avea producatorii sa injecteze sange uman/animal in fructe, avand in vedere ca fructele nu au sange.

| adrianqwe123 a răspuns:

Buna,

Ai aflat mai multe informatii de aceasta problema cu bananele?
M-am lovit si eu de acest lucru!

Multumesc,