| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au aparut in colturile gurii doua bubite albe, ustura. Sunt herpesuri? Cum le tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Sa iti spun cum arata hepesul: este o pata rosie (sau mai multe) pe fondul careia exista multe basicute una peste alta, ca un ciorchine de struguri. Dupa parearea mea, ce ai tu sigur nu e herpes, ci mai degraba este "zabala" (acum nu imi vine denumirea medicala). Stiu ca suna urat, dar eu cred ca asta e... se poate transmite foarte usor pe un pahar (de ex : ai baut dupa cineva) sau se poate transmite cu un sarut.Se trateaza foarte usor cu unguent de galbenele, cu PLANTA GINGIVALA (asa se numeste), se gaseste la farmacie si e o solutie cu care te dai pe bubite. Poti folosi si Aciclovir, ca nu strica...

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Herpes-ul la coltul gurii apare, de regula, sub forma unei rani uscate, formata si din "bubite", de culoare alb-cenusie.
Poti sa dai cu aproape orice crema peste ea si dispare in max 2 zile. Unii folosesc chiar si crema de dinti, eu folosesc ce am la indemana, de ex. Diclosal gel.

assiris
| assiris a răspuns:

Aciclovir. La nevoie e f. buna si pasta de dinti, usuca si dezinfecteaza.

| devine a răspuns:

Eu iti recomand Aciclovir sau Zovirax. Dar Aciclovirul e tratamentul de electie pentru herpes (sau orice buba de la gura, din experienta proprie happy ah si e bun si pentru cosuri pentru ca usuca f mult)

| murik a răspuns:

Nu este herpes, si cel mai probabil ti s-a intamplat deoarece nu le-ai hidratat pe timp geros, le tratezi f ieftin cu unguent de galbenele, si cu rabdare. popular s. n. "codite" parca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum a sfatuir andreeaz, aciclovir si zovirax, unguent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aciclovirul nu este bun... poti sa iti dai cu pasta de dinti eu asa fac si imi trece foarte repede decat cu creme...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut si eu asa ceva si nu sunt herpesuri, sunt zabali si nu trebuie sa le rupi cand se corjesc si trebuie sa te dai cu crema de galbenele si cad cand te speli pe dinti