| Culturism69 a întrebat:

Mi-au aparut niste "bubite" deasupra buzei de sus si pe buza de sus. Mici, rosii. Si ma cam ustura.
De la ce au iesit? Cum le pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu e obligatoriu să fie herpes!

Poate fi vorba de o simplă iritaţie, sau o reacţie alergică la ceva ce ai mâncat/băut, etc.

Pentru a o trata, TREBUIE să şti ce este - iar pentru asta, trebuie să mergi la medic!

Toate cele bune.

| Culturism69 explică (pentru bursuc001):

Herpes sigur nu e.
Din cate am inteles ( am mai intrebat.) problema ar venii de la FRIG.
Acuma astept sa vad daca dispare laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru Culturism69):

Poate fi şi de la frig, mai ales dacă ai obiceiul să-ţi umezeşti ( des ) buzele, uneori se fac acele bubiţe sau se produc crăpături ale buzelor...

| Culturism69 explică (pentru bursuc001):

Da, am obiceiul sa imi umezesc des buzele.
Ideea e ca mi se fac buzele ''albe'' si doar daca le umezesc putin cu limba, dispare acea albitura. Folosesc seara si IR din ala de buze ( de la farmacie ).
Si mai am si in colturile buzelor niste taieturi ( folosesc o crema )
Dar treaba ca se fac buzele ''albicioase'' si trebuie sa le umezesc de fiecare data fiindca se vede urat e tare nasoala.

| bursuc001 a răspuns (pentru Culturism69):

Mda, bănuiam euwinking

În acest caz, este indicat să foloseşti IR de buze şi în timpul zilei.

O seară frumoasă.

| Culturism69 explică (pentru bursuc001):

In timpul zilei e mai urat, ca imi dau senzatia aia de ''unsuros''.
Si parca m-am dat cu ruj laughing
Dar asta e.
Mersii frumos de ajutor.
O seara frumoasa si tie.

| bursuc001 a răspuns (pentru Culturism69):

Cu plăcere!

Mulţumescwinking

12 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Aciclovir

| SimonaCristina a răspuns:

Este herpes labial. Ia aciclovir minim 7 zile. Sanatate!

| bursuc001 a răspuns (pentru SimonaCristina):

rolling on the floor

Bună!

Userul este BĂIAT!
Deci, după câte ştiu eu, NU are labii laughing

Aşa că, NU poate avea "herpes labial"!

Fi mai ATENTĂ când şi la cine( respectiv ce ) răspunzi!

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

Virusul herpetic apare cand organismul este slabit, in convalescenta sau daca are imunitatea slabita.

| giony54 a răspuns:

Poate sa fie un herpes asa ca mergi la un medic pentru ca se transmite usor.

| Johndoe2023 a răspuns:

Poate sa fie o alergie, un inceput de herpes sau o iritatie. cauze pot fi multiple. pentru tratare poti incerca remediul clasic cu pasta de dinti dar cel mai bine este o vizita la medic