| hallo a întrebat:

Mi-au ramas niste semne de cand am avut varicela cum as putea scapa de ele? am auzit ca crema de galbenele ii buna pentru asa ceva e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate, cicatricile adanci pe care le lasa varicela, nu le poti remedia cu absolut nimic, in afara de chirurgia estetica.

| Dienuka a răspuns:

Nu dispar nici cele adanci, nici cele mai putin adanci. O crema foarte buna pentru cicatrici, pe baza de silicon, este Zeraderm, care este conceputa special pentru cicatricile cheloide si hipertrofice. Insa pretul este destul de piperat (intre 150 si 200ron). Repet, este o crema care da rezultate foarte bune, dar doar in ameliorare. Cicatricile nu dispar, dar evident rezultatul este cu mult mai bun decat daca nu se foloseste nimic. In functie de localizare (de exemplu fata) se poate interveni si prin chirurgia estetica. In rest nu cred ca este neaparat necesar. Sanatate.

| Dannyjj a răspuns:

Si mie mi-au ramas urme de la varicela dar cu timpul au trecut, in aproximativ 4-5 ani, acum nu se mai vad deloc acele urme.
Acuma depinde si de urme daca sunt foarte adanci, atunci s-ar putea sa dispara mai greu sau sa nu dispara deloc.

| Dannyjj a răspuns:

@dienuka nu imi spune mie ca nici cele mai putin adanci nu dispar, mie mi-au disparut fara crema, cicatricile adanci nu dispar ai dreptate aici, dar urmele sau semnele mai putin adanci lasate de varicela dispar si fara crema, eu am impresia ca incerci sa faci reclama la aceea crema.
Deci eu pe mana aveam o urma de la varicela, pe umar si pe piept care erau vizibile pentru 3-4 ani iar acum dupa vreo 7-8 nu mai am acele urme, deci nu se mai vad deloc, asta daca ai un pic de minte si te duci si tu la soare vara sa te bronzezi si economisesti acei 200 Ron date pe aceea crema.

| valy a răspuns:

Este adevarat ce a spus si @Abh, dar este foarte buna crema de galbenele.incearca

| LoRy_7949 a răspuns:

Buna, si eu am cateva semne pe fata tot de la varicela, fiind putin adance. nu ai ce sa le faci, decat sa le lasi pe ele in timp si sa se cicatrizeze :*

| hallo explică:

Mersi pentru raspunsuri happy