| Markusfrtt a întrebat:

Mi s-a rupt un dinte din fata, Acesta s-a rupt mai mult de jumatate, dar daca il pun in gura acesta sta. Am citit pe net ca acesta poate fi refacut, recosntruit, cu bucata cazuta, adica sa fie lipit, Se poate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu se poate asa ceva. Dintele se poate reconstrui cu materiale ceramice din laborator, se completeaza partea lipsa si se pune o coroana peste. Sau, se pune un stift in radacina, se reconstruieste si se imbraca.Dar nu se poate lipi ce s-a rupt, de baza dintelui.

| ABCD122 a răspuns:

Pastreaza bucata aia in lapte si o poate lipi, apoi se imbraca. Nu stiu sigur cum e, asta e doar din auzite. Bafta!