| IasminMarc a întrebat:

Ieri am cazut de pe bicicleta si am dat cu gura de beton si mi s-a rupt o bucata dintr-un dinte canin de ala permanent si ma doare cand mananc, daca merg la dentist o sa trebuiasca sa imi scoata dintele sau il poate pili?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Ar trebui să mergi cât mai repede la dentist caninul intră foarte adânc și dacă nu mă înșel este cel mai lung dinte așa că o infecție la acest dinte este foarte periculoasă. Dacă ai un dinte afectat de ce mai mănânci cu el poți face ditamai infecția așa?

| Unsfatbun a răspuns:

Of, Doamne!
Urâte căzăturile astea...
Neaparat trebuie sa mergi la stomatolog si o sa evalueze dumnealui ce trebuie sa faca. Sa-ti pui cască atunci cand mergi cu bicicleta, pentru ca se pot intampla tot felul de nenorociri! Ai grija de tine!