| anonim_4396 a întrebat:

Mi se irita nasul si e uleios, daca pun spirt ma doare. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Acum m-am uitat la restul întrebărilor tale happy deci nasul tău are puncte negre, e uleios și rosu (iritat). Nu trebuie să-ți faci probleme dacă începi liceul. Cine va vrea sa se împrietenească cu tine te va accepta asa cum ești, cine va vorbi cu tine doar când arăți bine o va face pentru ca vrea ceva. Sunt mult mai multe persoane care au mai multe probleme și au reușit sa treacă de liceu happy Eu în liceu aveam dinții foarte, foarte strâmbi (aveam caninii sus, arătam ca un vampir și dinții de sus din fata unul peste altul). Și totuși, într-a 9-a m-am împrietenit cu niște fete extraordinare, chiar dacă am terminat liceul și suntem departe una de alta ținem legătura și ne vedem din când în când. Sa revenim la nas happy deci, îți recomand să te speli pe fata dimineața și seara cu produse pentru tenul gras (eu am aceeași problema cu nasul, numai ca al meu nu e iritat). Eu folosesc Avenne Cleanance de la SensiBlu. Dar în orice farmacie găsești astfel de produse. Nu înseamnă că sunt doar pentru fete (nu miros a parfum de fete, miros ca orice săpun/soluție cosmetica). Pentru puncte negre poți încerca tot felul de măști, sau sa mergi la salon. Dar cine sta sa le numere? laughing) cei de la Avenne au diverse produse, cum ar fi cele de hidratare pentru ten gras, poți încerca, sau cele cu efect matifiant. Sau, când simți nasul uleios poți sa te faci ca te scarpini și sa îl ștergi cu mana sau cu un șervețel happy n-o sa știe nimeni. Când o sa începi anul și o sa îți vezi colegii, sa nu crezi ca ei sunt perfecți, au tot ce vor, sau ca dimineața când se școală din pat arata asa cum arata la școală. Cu toții avem problemele noastre pe care încercam sa le ascundem. Ideea e ca lumea sa vadă numai ce vrem noi, sa ne vadă doar calitățile, nu și defectele. Asa ca nu ești singurul. Dacă vei învăța bine și vei avea respect fata de ceilalți și ei te vor trata cu respect. Scuze de mesajul lung și motivațional, care nu prea avea legătură cu subiectul big grin Mult succes!

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Ai nasul rosu și pielea pare ca ar cădea? Poate ai vreo alergie. La ce te referi prin "uleios"? Curge ca atunci când ești răcit? Nu te sfătuiesc sa pui spirt, pentru ca alcoolul irita și mai tare pielea sensibila (și dacă e alergie spirtul n-are ce bacterie sa omoare, deci e degeaba). Încearcă sa te gândești de cât timp l/din ce cauza e asa. Poate ai tras curent, poate ai răcit. Poți sa încerci sa te dai cu putina crema de galbenele, sau, dacă te duci la farmacie și explici simptomele s-ar putea sa te ajute. Multa sănătate!

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru WhiteLife):

Se face o scoarta si nu curge daca pun degetul pe el se simte asa uleios

| WhiteLife a răspuns (pentru UnulSimplu312):

Acum m-am uitat la restul întrebărilor tale happy deci nasul tău are puncte negre, e uleios și rosu (iritat). Nu trebuie să-ți faci probleme dacă începi liceul. Cine va vrea sa se împrietenească cu tine te va accepta asa cum ești, cine va vorbi cu tine doar când arăți bine o va face pentru ca vrea ceva. Sunt mult mai multe persoane care au mai multe probleme și au reușit sa treacă de liceu happy Eu în liceu aveam dinții foarte, foarte strâmbi (aveam caninii sus, arătam ca un vampir și dinții de sus din fata unul peste altul). Și totuși, într-a 9-a m-am împrietenit cu niște fete extraordinare, chiar dacă am terminat liceul și suntem departe una de alta ținem legătura și ne vedem din când în când. Sa revenim la nas happy deci, îți recomand să te speli pe fata dimineața și seara cu produse pentru tenul gras (eu am aceeași problema cu nasul, numai ca al meu nu e iritat). Eu folosesc Avenne Cleanance de la SensiBlu. Dar în orice farmacie găsești astfel de produse. Nu înseamnă că sunt doar pentru fete (nu miros a parfum de fete, miros ca orice săpun/soluție cosmetica). Pentru puncte negre poți încerca tot felul de măști, sau sa mergi la salon. Dar cine sta sa le numere? laughing) cei de la Avenne au diverse produse, cum ar fi cele de hidratare pentru ten gras, poți încerca, sau cele cu efect matifiant. Sau, când simți nasul uleios poți sa te faci ca te scarpini și sa îl ștergi cu mana sau cu un șervețel happy n-o sa știe nimeni. Când o sa începi anul și o sa îți vezi colegii, sa nu crezi ca ei sunt perfecți, au tot ce vor, sau ca dimineața când se școală din pat arata asa cum arata la școală. Cu toții avem problemele noastre pe care încercam sa le ascundem. Ideea e ca lumea sa vadă numai ce vrem noi, sa ne vadă doar calitățile, nu și defectele. Asa ca nu ești singurul. Dacă vei învăța bine și vei avea respect fata de ceilalți și ei te vor trata cu respect. Scuze de mesajul lung și motivațional, care nu prea avea legătură cu subiectul big grin Mult succes!

| Afurisenia a răspuns:

1. De ce pui spirt? Cine te-a invatat asa ceva?
2. Mergi la medic pentru consultatie si tratament.