| MysticWayz a întrebat:

Am o problema cu tenul; mai degraba cu nasul. Daca nu ma spal cam din 3 in 3 ore devine uleios si cand dau cu un deget pe nas, degetul e uleios si straluceste.As putea face ceva in legatura cu asta in afara de datul cu fond de ten?

Răspuns Câştigător
| mon@29 a răspuns:

Da
ai prb ca porii.
pune apa calda in ceva si stay acoperita ca un prosop in cap deasupra cam 20 de min...
dupa dai ca crema pe baza de ulei de masline sau ulei de masline simplu...
apoi stai vreo 5 min cu ulei te clatesti ca apa rece sa inchizi porii si. cam atat
trebuie sa repeti ca sa se curete

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poarta cu tine mereu un pachet de servetele de unica folosinta umede sau uscate, si ai scapat de problema. Si mai sunt si creme, care regleaza eliminarea sebumului. Poti sa-ti cumperi una de la farmacie. Succes!

| lays a răspuns:

Foloseste argila.gasesti peste tot. cea de la aslavital e cea mai buna. e vreo 1. 5 ron un plic sau 8 ron o cuite!

| yumeee a răspuns:

Asta înseamă că ai ten gras, sau doar o zonă T uleioasă. (zona T = frunte şi nas). Pentru acest tip de ten de care dispun şi eu laughing, NU pudra sau fondul de ten e soluţia.
Îţi trebuie o cremă care să îţi regleze nivelul de sebum (adică luciul), îţi pot recomanda cea de la Elmiplant sau de la Farmec care sunt naturiste şi ieftine, eu le-am încercat şi sunt ok.
Totodată, poţi încerca măşti pentru faţă, cea cu mălai şi albuş de ou e foarte eficientă pentru tenul gras.
Ideea e că trebuie să ai grijă de pielea ta, folosind produse potrivite vei scăpa de sebumul în exces, dar în niciun caz mascarea nu este o soluţie.
Succes!>big grin

| Ballet a răspuns:

Ai tenul destul de grasbig grin ca sa arati bine da-te cu fond de ten si pudra, iar in WeekEnd fa-ti o masca de relaxare, spala-te des, da-te cu creme facute de tine. gen lapte cu miere si castraveti:* succes

| Alexandra_7209 a răspuns:

Nu te speria...ai tenul gras
si eu m-am ingrijorat la inceput dar dermatologul mi-a spu ca nu e nici un fel de problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dayanne97 cu aceeasi pb ma confrunt si eu. Nu stiu ce sa fac. Mai ales dimineata cand ma trezesc si pun degetul pe nas, imi aluneca, pur si simplu din cauza ca e foarte uleios. Eu inca nu am gasit nimic care sa ma ajute.

| giggles a răspuns:

Am si eu problema asta...cred ca ar fi bine sa incerci sa te dai cu fond de ten apoi cu o pudra care are o putere mare de acoperire.problema este la noi tenul gras, sa stii ca si eu am incercat mai multe geluri, creme, spume ca sa scap de asta. dar nu au avut eficientasad