| mirela_1732 a întrebat:

Mi se misca un dinte ( caninul). adica nu se misca dar ma doare
nu vreau sa cada
ce sa fac?
daca, cade o sa arate urat, doctorul imi poate pune altul/am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Deci se misca sau te doare? laughing
posibil sa fie o carie interioara care sa nu fi iesit inca la suptrafata!
Faci un consult la un medic stomatolog si te scapa de probleme! noi de aici ce sa facem?
Bafta!

| Minks a răspuns:

Am inteles, ti se misca un dinte dar de fapt nu se misca ci te doare. Fascinanta formulare. Depinde de problema. Te doare continuu sau doar cand mananci/periezi dintii? E posibil sa fi sarit smaltul sau sa ai o carie interioara, care ulterior o sa iasa la suprafata. Scapi usor daca e smaltul spart, se pune o plomba = > nervul nu mai este expus, deci nu te mai doare. In cazul unei carii interioare, treaba e mai nasoala.
PS: Dintii permanenti nu cad asa usor. Se pot rupe dar de cazut mai greu, sunt foarte bine fixati in craniu (de ex. caninul ajunge aproape de nivelul nasului).

| zuzi_9390 a răspuns:

Normal dar nu pe acelasi iti face altul pui problema ca si sar fi spart ce ai fi facut? te-ai fi dus la dentist si tiar fi pus altul doar nu te lasa stirb