| TheDubstepGirl a întrebat:

Mie mi-a crescut o măsea de minte, imediat mai îmi creşte una că se vede puţin.Deci, să trecem la subiect: Este normal să îmi crească măsele de minte la 11 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți crește primul și al doilea molar, măseaua de minte închide dentiția definitivă și apare de regulă între de 18 și 25 de ani!
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Aceea nu este masea de minte ...se completeaza dantura permanenta formata din 32 de dinti, dantura "de lapte "avand 22 de dinti acestia completanduse cu molari!

| TheDubstepGirl explică:

Mi-au picat toti dintii, acum am 24, si cu maselele alea ce au crescut in plus, 26, iar sus mai trebuie sa imi creasca 2 ca sa am 28. Te-am lamurit, Justmed?