| Moƒo a întrebat:

Moƒo intreaba cu Intrebarea nr. 1: De ce oamenii se imbolnavesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Codul genetic" isi spune cuvantul,gandirea pesimista,stresul,depresia...-deci cauzele "psihologice " afecteaza si starea de sanatate fizica, nu doar mentala, virusii-cum spuneam conteaza foarte mult si "codul genetic", adica corpul sa PREZINTE rezistenta si de ce nu, chiar imunitate impotriva imbolnavirii,-de asemenea alimentatia are un rol crucial pentru ca:"suntem cera ce mancam"

...si desigur mai sunt si altele de spus da mi-e greu da judec "la rece" din cauza caldirii happy

| Moƒo explică (pentru anonim_4396):

Data viitoare, mai scurt si la subiect. Felicitari!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza lui Murphy! :O
In Legea lui (articol unic) scrie clar:
"Daca ceva se poate strica, atunci se va strica".
Si corelarul confirma:
"Daca se strica, atunci se strica cand ai mai mare nevoie de ea".
Pai, nu de sanatate avem nevoie tot timpul?
big grin

| Kaℓi a răspuns:

Ai auzit de noua medicina germana? de sindromul Dirk Hamer? e o ipoteza interesanta.

| UnBroken2016 a răspuns:

Dumnezeu nu a fost prea inteligent cand a "proiectat" corpul uman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa castigam niciodata lupta cu virusii

| FaraNume77 a răspuns:

Raspunsul e destul de simplu. In primul rand trebuie sa stii doar ce este boala apoi ai sa intelegi.

BOÁLĂ, boli, s. f. 1. (La om și la animale) Modificare organică sau funcțională a echilibrului normal al organismului; proces patologic care afectează organismul; maladie, afecțiune, beteșug. ◊

Deci, cauzele care pot genera dezechilibre in functionarea normala a organismului sunt multiple, intelegi tu despre ce e vorba. Cred ca intrebarea a fost o gluma avand in vedere modul in care e formulata laughing)

| Moƒo explică (pentru FaraNume77):

Doream un raspuns simplu si nu copy- paste. Eu stiu raspunsul la orice intrebare o pun si numaratoarea va continua in folosul comunitatii. Cat despre tine, tu trebuia doar sa imi raspunzi la intrebare daca vrei sa te declar castigator fara sa trisezi. Este o intrebare- la total.

| FaraNume77 a răspuns:

Haha. Nu am copiat ci am raspuns in felul meu dar am dat si definitia.(pe care eu oricum o stiam dar am vrut sa fie completa). Ideea era ca boala e un dezechilibru sau o functionare necorespunzatoare a organismului. iar cauzele sunt multe.

| FaraNume77 a răspuns:

Libreoffice nu doar virusurile sunt cauza bolilor. Desi sunt una dintre cele mai imp. Cauze.

| 44TheSinner44 a răspuns:

Din curiozitatea altora. rolling on the floor

| Jununea a răspuns:

De proști