| anonim_4396 a întrebat:

Modestia este o boala? se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariobros a răspuns:

Modestia este o stare de sanatate morala, predispusa la infectare cu diferiti germeni(ex.- banul). Vindecarea survine foarte rar si cu consecinte grave.

15 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Daca modestia ar fi boala, ar trebui sa fie contagioasa si greu de tratat. Insa nu e decat o nestemata bine ascunsa de ochii celor multi. Oare de ce? Doar toti alearga dupa bogatii?

| Ronin a răspuns:

Nu este o boala, ci o stare de spirit

| xibalba a răspuns:

Daca mandria e boala...cred ca si modestia poate deveni boala atunci cand persoana modesta, devine atat de modesta incat incepe sa se subestimeze pe sine insusi. Si atunci nu e chiar ok... caci scade increderea in sine...

| hashe86 a răspuns:

Orice lucru dus la extrem e de domeniul patologicului. la fel si in cazul modestiei. modestia i exces poate denota neincredere in sine, lipsa repectului de sine si asta duce la infranarea oricarei actiuni, opinii, luare de pozitie si nu e bine.
tratament?! sa ai deplina in creder in tine si sa fii constient de calitaile tale pe care sa le promovezi fara (iarasi) sa faci abuz si sa cazi in extrema cealalta=> mandria.

| Silvia a răspuns:

Nu este o boalathinking Dar cred ca se poate scapa de ea prin multa vointawinking big grin

| Gabry a răspuns:

Modestia nu mi se pare deloc o boala! Pentru mine e o foarte mare calitate! Nu multi au aceasta calitate.Nici eu nu o am, desi mi-as dori sa pot fi mai modesta!
Daca esti modest/modesta, sa nu te gandesti ca ar fi un defect, ba din contra, este o mare calitate!
Nu stiu daca se poate trata, dar e bine sa ai aceasta calitate!

| Haydee a răspuns:

Nu e o boala! E o trasatura pozitiva de care ar trebui sa fi mandrubig grin

| Elly4all a răspuns:

Este o boala care mai rar se gaseste in ziua de azi iar cei care ''sufera'' de ea ar trebui sa fie mandri! Dupa parerea mea daca i trecut printr'o experienta mai proasta oricine isi poate schimba viata, acesta este leacul din pacate!

| VladDu a răspuns:

Este mai mult un mod de a fi. Modestia se poate trada in functie de om si de alegerea fiecaruia. Eu cred ca daca vrei sa nu fii modest poti sa nu fii; mai sunt si cazuri de oameni modesti care fac ceva, sunt felicitati si ei zic " oricum nu am meritat etc." doar pentru a fi laudati in continuare " ba da chiar a fost super..."

| bluerose a răspuns:

Eu spun ca este o calitate.

| cesege a răspuns:

Modestia este sanatate curata, pe care diferiti oameni "infectati"cu mandrie "peste masura o trateaza cu flit, considerand ca modestii nu sunt competitori pe masura! Modestia nu e prostie, si super orgoliosii o simt pe pielea lor! Un modest=un OM special. Un orgolios=Om virusat cu aere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu consider modestia ca fiind o boala, as incadra-o perfect in tabloul principiilor dobandite in familie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Este din naștere și mori cu ea.
Este o superioritate a caracterului uman, care la ora actuală este mai greu de observat.
Pa, pa.

| madalinasoare1 a răspuns:

E un microb pe care-l ai in sange si care se vede de la o posta, toata lumea te simte si vrea sa fie in preajma ta dar nu toti acestia sunt modesti ( te vrea in preajma ca sa -si manifeste ei orgoliile si sa aiba ce sa domine ) daca nu ai fi modest ei cum ar iesi in evidenta? lumea nu vrea sa te tratezi pentru au nevoie de tine asa...

| Maria_1905 a răspuns:

Nicidecum, decat daca este una exagerata atunci ea poate ascunde adevarata boala si anume mandria. Consider ca modestia este o virtute, insa cel mai mult apreciez persoanele cu un real simt al echilibrului care se pot evalua just fara a se subestima sau supraaprecia si se accepta asa cum sunt cu defecte si calitati.