| BlagaAndrei a întrebat:

Noapte vorbesc in somn si parintii zic ca m-or auzit strigand etc, cum sa fac sa scap de vorbitul asta in somn? de la ce se provoaca vorbitul in somn deoarece nu intotdeauna vorbesc doar cateodata...de la ce se provoaca? adica...cand esti obosit sau cum? cum scap de el? FUNDA :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rooobi a răspuns:

Esti stresat... poate ai avut multe de facut in ultima vreme. si mie mi s-a intamplat acu vreo 6 luni, cand visam ca ma bat si incepusem sa dau din maini si picioare si m-au trezit parintii. incearca sa nu te mai gandesti la ceva anume inainte sa te culci.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se mai intampla sa vorbim in somn cateodata dar cred ca e din cauza oboselii si a stresului acumulat

| FrozEenSoul a răspuns:

Asta se trage de la masturbare...

| BlagaAndrei explică (pentru FrozEenSoul):

LoL rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) buna gluma

| Vix999 a răspuns:

De la stres cel mai probabil. Am si eu prietene care vorbesc in somn ..pana acum nu le-a afectat cu nimic viata ...sau somnul big grin
Dar poti merge la doctor daca vrei sa vezi mai amanuntit despre ce e vorba

| DarkShadow26 a răspuns:

Hey! Vorbitul în somn este una dintre tulburările somnului. El e inofensiv pentru tine, din punct de vedere a sănătăţii, dar bănuiesc că părinţii tăi sunt deranjaţi într-un fel. Vorbitul în somn poate fi provocat de :
- anumite medicamente
- stresul
- răceala
Dacă vrei să scapi de acest vorbit enervant în somn, încearcă să te relaxezi, nu te mai gândi la ziua de mâine. Şi nu trebuie să îţi faci griji dacă nu se întâmplă mereu!
Sper că am fost de ajutor.