| ٳ ٴٳ ٴ !ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ a întrebat:

Nodulii la sani sunt ereditari? :-ss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de natura nodulilor. Ce e important de stiut este ca se transmite ereditar cancerul de san. O femeie care are o ruda de gradul I bolnava de cancer de san are un risc semnificativ crescut, pentru ca o femeie care are doua rude de gradul I bolnave sa aiba un risc aproape dublu fata de o femeie fara rude cu cancer de san.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Daca mama a avut un nodul la san fica are un risc mai mare decat a altora de a dezvolta un nodul mamar, dar nu este obligatoriu.
De asemenea exista noduli a caror etiologie nu are nici o legatura cu genetica (de exemplu cei infectiosi, anumite tumori benigne, etc).

Momentan exista niste ipoteze care spun ca nodulii mamari maligni ar aparea datorita unor virusuri (ipoteza sustinuta si de legatura HPV-cancer de col uterin), iar cresterea riscului la fata cu mama cu noduli maligni, s-ar datora strict infectarii prin proximitate (mama si fica care stau in aceiasi casa).

| Arthur a răspuns:

Cancerul este întradevar si ereditar. Conteaza mult daca e depistat la timp.

| cristinela a răspuns:

Cancerul in general se mosteneste, dar nu toti nodulii sunt cancerigeni...

| Alina a răspuns:

Nu sunt ereditari si ar trebui sa mergi la un control...

| bicolor_1613 a răspuns:

Da.mai bine cea care interesata sa faca un control.pentru a preveni...sa nu se trezeasca cu vreun cancer...