| AdelinaC a întrebat:

Salut.Am o problema, de fapt nu eu, ci o ruda.De catva timp are noduli tari la sani care o dor si daca nu isi pune comprese(luate din ziar, net) zilnic ii cresc.Medicul i-a recomnadat operatia dar momentan nu se poate din motive personale. M-ar interesa daca exista vreun tratament alternativ care sa faca sa se absoarba nodulii sau sa ii treaca definitiv fara operatie de ex niste tincturi, comprese...Va rog daca stiti ceva sa imi spuneti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mda, Monique mi-o luat-o inainte. Foarte important, sa-si schimbe stilul de viata, sa se debaraseze pe cat posibil de stres, poluare, sa aiba o dieta naturala echilibrata si activitate fizica mai intensa. Si sa consume ceaiul potrivit pentru disfunctiile hormonale de care sufera (probabil ca estrogenul este prea ridicat, din cauza asta sa aiba noduli).

| AdelinaC explică:

Anonim, nu ia anticoceptionale ca are aproape 60 de ani.Monique,tuia si galbenele a incercat dar nu fac decat sa opreasca din evolutie. iar in momentul in care nu isi pune ii cresc nodulii mai mult.In legatura cu dieta, multumesc frumos, am sa-i zic.
Daca mai aveti si alte remedii sa-mi spuneti, va rog. Tin mult la ea si vreau sa se vindece.

| monique a răspuns:

Nu trebuie sa se opereze, ci sa isi faca analizele hormonale de galnde sexuale si tiroida (testosteron, progesteron, prolactina, estrogen etc.). Apoi in functie de ce hormon e dereglat va trebui sa ia pastile, sa se dea cu unguente, etc. Asemeni ajuta enorm sa nu se mai streseze, sa bea ceaiuri (mai ales coada soricelului, trei frati patati si cimbru) si sa faca sport in natura (parc, padure, zone nepoluate), sa consume alimente cat mai naturale (adica adio fast-food si sucuri cu zahar si chimicale). In schimb sa ia dimineata pe stomacul gol spirulina + miere + polen. Si dupa jumatate de ora sa manance normal. Pe noduli e bun unguentul de galbenele si compresele cu biter suedez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sa nu mai ia anticonceptionale