| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiti ce inseamna daca cineva rade in somn? Mi s-a intamplat foarte des sa visez ceva haios si sa ma trezesc razand in hohote, de nu ma mai puteam opri. Ma gandesc daca nu cumva e pe fond de stres?
Mentionez ca am crize de ras si in viata reala. Cateodata mai mergeam cu metroul si ma bufnea rasul la fetele oamenilor. Cel mai ciudat mi se pare ca imi vine sa rad pe la inmormantari sau evenimente din astea unde trebuie sa fii destul de sumbru. Din ce am observat, cateodata mi se par funny oamenii care plang sau atmosferele posomorate.
Oare am vreo problema psihica, ori doar un simt al umorului mai neobisnuit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu cred ca este nici o problema.Multa lume plange, rade sau se misca in timpul somnului.
Faptul ca razi...e foarte bine. te trezesti bine dispusa dupa un vis vesel!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-a cam speriat ce am citit aici:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21367641

"We identified 14 patients (21% of our RBD patients with degenerative parkinsonism: 10 males, mean age 63 ± 11 years) who repeatedly laughed during REM sleep. Ten patients had idiopathic Parkinson's disease, 3 suffered from multisystem atrophy and 1 patient was diagnosed with dementia with Lewy bodies. Other RBD-associated behaviors included smiling, crying, aggressive behavior, screaming, and somniloquia. Nine of the 14 patients were depressed during daytime."

FML :(

Răspuns utilizator avertizat
| MolnarsȘtefania a răspuns:

Înseamnă că vrea inconștientul să te alarmeze

| MusicONE a răspuns:

Uite,chiar si eu mai rad in somn...Asta nu inseamna ca esti nebun sau ceva de genu. Faza e ca ai tu acel simt al umorului neobisnuit cum incerci tu sa spui. Uite, stai linistit, poate visezi ceva amuzant.Asta poate fi cauza unor emotii neplacute fata de tine (nu crede ca esti nebun).PwP :*