| asya a întrebat:

Nu stiu ce e cu mine! Slabesc intr-una! De la 50 de kg cat aveam saptamana trecuta, am ajuns la 46(1, 70 inaltime)! Am ameteli ingrozitoare, intrucat cand ma ridic de jos trebuie sa stau cateva secunde bune sprijinita de ceva ca sa-mi revin! Totul mi se intuneca in fata ochilor. Tin sa precizez ca mananc la fel de mult, de 3 ori pe zi, plus ca am facut si o cura cu vitamine pentru a pune cateva kilograme pe mine, dorm mult si nu am niciun stres, avand in vedere ca sunt in vacanta. Ce as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

O intrebare, bei suficiente lichide? Ar trebui sa stii ca organismul tau poate sa obtina apa din arderea lipidelor, asta se intampla in conditii extreme, cand corpul este privat de apa si temperaturile de afara sunt ridicate. Hidrateaza-te suficient, manaca multe legume si fructe pentru a compensa pierderile de minerale asociate, obligatoriu sa-ti faci si analizele, sa nu fie vreo boala, desi eu cred ca este doar din cauza deshidratarii. Intra pe http://www.mypyramid.gov/ si vezi mai multe sfaturi in privinta dietei.

| tyana a răspuns:

Adreseaza-te de urgenta medicului de familie macar pentru analize si consultatie.Nu e deloc un semn bun ca ai slabit atat de mult doar intr-o saptamana desi tu mananci la fel.
Si 50 de kg daca aveai tot nu e ok pentru inaltimea ta.Ai grija de tine.Multa sanatate!

| asya explică:

@fryda ti-am lasat un mesaj privat! Te rog sa-mi raspunzi cand ai timp, iar celorlalti va multumesc pentru ajutor.

| asya explică:

Nu l-am primit.Mai incearca o data, te rog!

| fryda a răspuns:

Buna, daca ai sub 18 ani e grav ce spui.Ar fi bine sa mergi la un specialist (daca slabesti asa mult intr-un timp scurt risti sa dai in anorexie). Sunt la fel de inalta ca tine si am 51 kg, si asta datorita faptului ca tin un regim alimentar.Ametelile reprezinta semne ale organismului care indica existenta unor dezechilibre sau leziuni, pot sa apara in orice perioada a anului, dar ele sunt mai frecvente vara, in zilele calduroase, cu temperaturi ridicate si primavara, cand organismul este mai slabit dupa perioada rece a anului si mai lipsit de cantitatea necesara de vitamine si minerale. Dar ameteala poate aparea si in cazul unor boli, cum ar fi: anemia, cresterea sau scaderea tensiunii (la ridicarea brusc in picioare din pozitia orizontala scade). La cele 46 kg ale tale cred ca esti anemica.Consulta cat mai repede un specialist!

| fryda a răspuns:

Ti-am raspuns la mesaj, l-ai primit? confused

| fryda a răspuns:

Tin un regim alimentar datorita unei gastrite hiperacide, ceea ce nu-mi permite sa mananc prajeli, grasimi, snecsuri, cipsur dulciuri (ciocolata, bomboane si tot tacamu' din comert). Evit sa beau sucuri, cafea iar de alcool n-are rost sa mai zic.
Dimineata mananc tot felul de branzeturi :X (din comert sau preparate acasa) sau gem de fructe si 1-2 felii de paine (integrala) prajita.Pranzul e diversificat, carne slaba (pui, peste, vita)la gratar sau fiarta, legume (proaspete sau conservate, eu prefer mazarea si porumbul sau cartofii fierti/copti), ciorba de legume, uneori paste cu branza sau pizza fara carne. Orezul (fiert), de asemenea, e recomandat in asemenea situatii.La pranz mananc pe saturate, intrucat seara imi ajunge o felie de pepene rosu (hidrateaza), sau alte fructe in afara de cele citrice (portocale, mandarine, clementine, grefe). Ce sa mai zic...in vacanta iau 2-3 mese pe zi, iar in timpul scolii, in pauze, rontai fel de fel de covrigei si biscuiti.De baut apa plata si ceai.

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Esti doar sensibila atata tot. Daca nu esti sensibila la doctor ar fi bine sa mergi.Si mie mi se intampla asa, si azi-dimineata m-am trezit cu o durere de cap si c'o ameteala, numai vad in fata ochiilor, probabil de la oboseala, numai vad nimica timp de cinci secunde apoi gata vad iar.Eu am fost la doctor si mi-a spus ca sunt sensibila.Mananca mult ca mine, eu's mai mica la inaltime ca tine si am avut inainte 50, acum am 43.Nu stiu ce sa fac, slabesc foarte mult si nu fac nimica, decat stau numai in pat lenesa mersi, si mananc cate ceva.Manaca ceva cu multe grasimi si ai sa vezi ca o sati revina kg inapoi.

| nextoyou a răspuns:

Daca spui ca ai ameteli, eu zic ca duci lipsa de fier si calciu dar mai bine te duci la medic pentru analize.