| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu dacă doar mie mi s-a întâmplat. M-am epilat cu o "lamă"(sper că știţi la ce mă refer) pe mâini/picioare. După mi-au apărut niște "bubiţe" roșii care par să fie sub piele.Mai dispar? Este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Din cauza raderii au patruns bacteriile de pe piele la baza foliculilor pilosi si te-ai inflamat. Da-te cu spirt si oricum vor disparea in 1-2 zile, iar de data viitoare sa iti iei un epilator si sa ai pielea curata cand te faci.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca o sa te dai pe o iritatie cu alcool pffff...
E doar o iritatie pune apa rece si o crema care aasa amelioreze (date cu ea de sus in jos)

| AntoniaI a răspuns (pentru Freya1):

Oare are efect dacă acelea se află în/sub piele?

| Freya1 a răspuns (pentru AntoniaI):

Normal da ar trebui sa aiba.
Trebuie sa incerci ca nu strica.

| Alexandru250201 a răspuns:

Te-ai iritat, data viitoare sa te sapunezi inainte

| kopli a răspuns:

Doar te-ai iritat. Ai dat "pe uscat"? Va trece. Data viitoare sa fii bine sapunita si atunci sa te razi (asta nu este epilat). Asa cum fac barbatii cand se barbieresc.

| AntoniaI a răspuns (pentru kopli):

Am uitat să precizez că nu a fost pe uscat.