| Dragos7899 a întrebat:

Nu știu de ce am mâncărimi pe picioare(doar pe degete). Aveți vreo idee? Sunt niște bubițe roșii și ma mănâncă foarte tare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate ai făcut o alergie, o iritație. Ar putea fi și din cauza materialului din care sunt confecționate șosetele pe care le porți. Alege să fie din bumbac, nu din poliester.
Nu te scărpina, încearcă să reziști. Dacă nu ai o cremă antialergică, folosește oțet îndoit (amestecat) cu apă și tamponează porțiunea respectivă. Dacă bubițele persistă și după două-trei zile, du-te la dermatologie.

| mastadont a răspuns:

Probabil vreo ciupercă. Du-te la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie un prurigo dar poate sa fie o eczema propriu-zisa. Daca este ceva de contact dispare la intreruperea contactului. Oricum trebuie sa va vada un dermatolog. Claritine va ajuta sa va mai scada mancarimea nu sa treaca problema.

| gothicbat a răspuns:

Mănâncă-le tu pe ele.
Mergi pe principiul junglei: Mănâncă să nu fii mâncat.

| David2k20 a răspuns:

Cel mai probabil sunt intepaturi de tantar, asa pateam si eu, dar pe tot corpul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru David2k20):

Unde tantari iarna...