| GameMasterDark a întrebat:

O data pe luna imi iese deasupra buzei de sus o dunga rosie si se crapa ce e asta cum o tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| facepalmlol a răspuns:

Probabil ai obiceiul de a da cu limba pe buze oentru a le umezi, si fiind iarna, se usuca foarte repede buzele deoarece bate vantul si e frig.Atunci apare acea roseata care lasa niste firisoare de piele, nu?
Aplica balsam de buze de mai multe ori pe zi ca le mentii hidratate. Dupa o sa vezi ca din nou iti va aparea pielea moarta de pe buze si vei fi tentat/a sa o rupi cu dintii.Pe urma trebuie sa dai cu periuta de dinti, usor pe buze si sa o indepartezi.
In final, aplici din nou balsam sau chiar crema de galbenele, care zici ca e luciu de buze cand o intinzi.

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca ai observat ca iti iese o data pe luna inseamna ca-ti iese de ceva timp. nu inteleg de ce nu ai fost pana acum la medic sau macar la o farmacista, habar nu am ce poate fi daca nu vad.

| Azµre a răspuns:

Ar trebui să vezi un medic dermatolog, pot fi multe cauze! Lipsa vitaminei a de exemplu!

| untu a răspuns:

Trebuie sa fie o forma de alergie si trebuie sa ungeti cu un unguent de la farmacie numit,, Tetraciclina"!
Multa sanatate si insanatosire grabnica!

| GGUESS a răspuns:

Nu stiu ce iti iese, dar explica mai cu... laughing

| untu a răspuns (pentru GGUESS):

Daca nu stii ce sfat ii dati, nu mai comentati aiurea!

| GGUESS a răspuns:

Ok, asa voi face boss! laughing

| ilcmty a răspuns:

Noi nu putem vedea situatia ta si nici nu stim ce sa zicem de tratat.Te duci la medic, cel mai bine asa. happy

| gabyS98 a răspuns:

Tetraciclina