| BruneTTe a întrebat:

O intrebare legata de anticonceptionalele Diane 35. Asa. deci am fost sa-mi cumpar de la farmacie niste creme prescrise de dermatolog si farmacista m-a intrebat daca nu cumva mi-a dat si Diane 35. i-am spus ca da, mi-a dat si mi-a spus ca si ea a luat si ca la inceput iti vor aparea fooarte multe cosuri dar sa nu ma descurajez, sa continui sa le iau. mi-a mai spus ca sunt foarte tari si s-ar putea sa le nu suporte organismul si sa mi se faca rau... ce sa zic. m-a speriat rau straight face E adevarat ca atunci cand incepi sa le iei apar multe multe cosuri?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, dar sunt niste anticonceptionale cu doza foarte mare de estrogeni care se iau numai daca ai probleme hormonale ovariene. Altfel, cresc foarte mult riscul de cancer de san si endometru, plus ca sunt toxice hepatic si pe toata durata tratamentului trebuie sa-ti faci la 4-5 luni analize de ficat. Plus consultul ginecologic necesar la maxim 6 luni cat timp iei Diane35 (pentru hiperplaziile de endometru pe care le da).