| didi2802 a întrebat:

Buna,TPU.
Mi s-a spus dupa un control ecografic la ginecolog ca as avea chist ovarian si mi-au fost prescrise anticonceptionalele Diane-35. Cand am fost la farmacie zilele acelea nu am putut sa gasesc pastilele necesare si am cumparat un inlocuitor, Logest.
Este bine sa iau anticonceptionalele astea? Credeti ca ar avea vreun alt efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Diane 35 este "implicat" într-un mare scandal farmaceutic, are mai multe efecte negative dacât terapeutice, posibil să-l scoate de pe piață!
Folicul ovarian este foarte des confundat cu chistul, ai mare grijă.
Mai repetă ecograful, și după 6 luni încă unul.
Cu pilulele nu te juca, sunt hormoni artificiali care slăbesc ficatul, dacă ești fumătoare poți face insuficiență venoasă, duce la îngrășare prin retenție de apă în organism, etc.
Sănătate!
Pa, pa.

| didi2802 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc pentru raspuns happy.
Am repetat ecografiile anul acesta si anul trecut(la cabinete diferite) si de fiecare data mi s-a spus ca este vorba de un chist ovarian. De asemenea am dereglari hormonale(mai mult testosteron decat ar trebui s.a.m.d) si am auzit ca pilulele contraceptive sunt recomandate si in aceste cazuri.
De asta voiam sa stiu daca este vreo diferenta semnificativa de tratament intre Diane 35 si Logest. In legatura cu scandalul, am auzit ca a fost readus pe piata dar nu stiu sigur. Intre timp am gasit la farmacie Diane 35 dar nu am de gand sa incep acea capsula momentan deoarece am inceput capsula de Logest. Dupa ce termin aceasta luna s-ar putea sa merg din nou la control.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este bine, fiindca este cu totul altceva. Diane35 este contraceptivul cu cea mai mare cantitate de estrogen de pe piata si tocmai acest estrogen ajuta in cazul chisturilor ovariene. Logest este contarceptivul cu cea mai mica doza de hormoni de pe piata si iti poate mari chisturile. daca nu gasesti contarceptivul prescris, te intorci la ginecolog, iti va prescrie altceva, cu adevarat inrudit, nu un contraceptiv oarecare

| doctoressa a răspuns:

Da, e un inlocuitor echivalent. Il poti lua pe acesta. http://www.i-medic.ro/......-si-astazi