| coconuts a întrebat:

O intrebare pentru fete.

Imi curge foarte multa secretie alba, trebuie sa imi schimb d 4-5 ori chilotul p zi.

E neplacut.

Mentionez ca mi-a venit acum un an menstruatia, dar pana luna august anul asta, chiar pe 10 cand faceam un an, nu a mai curs nimic.

De la ce poate fi?

Si ce pot face?

Dau funda;*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o secreție care este absolut normală. În termen medical este cunoscut ca leucoree, iar popular poale albe.
Cu cât este mai consistentă și mai legată indică că ești la ovulație, are aspect de albuș de ou.
Te schimbi ori de câte ori este nevoie, asta poți face tu. Nu poți interveni în acest proces.
Organismul tău funcționează fiziologic, asta este foarte bine.
Sănătate.
Pa, pa.

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nici un organism nu seamana intrutotul cu altul! Transformarile pe care le sufera un organism la pubertate, manifestarea/ ritmul lor, sunt individuale si tin de bagajul sau genetic, si nu in ultimul rand, de activitatea glandelor endocrine ale fiecarui individ! Prin urmare, daca nu ai inceput viata sexuala(adica nu se pot suspiciona boli cu transmitere sexuala ) secretia abundenta pe care o ai este normala pentru etapa de maturizare pe care o traversezi. Absorbantele ar fi o solutie pentru inconvenientul tau!

| Daria a răspuns:

E secretie, e normala si nu trebuie sa iti schimbi chilotul de 5 ori pe zilaughing
Trebuie sa iti pui protej-slipuri.

| just for me a răspuns:

Nu stiu ce poatefi dar stiu ca si mie mi se inampla, si mi e intampla si ianinte de menstruatie. poate e o infectie, sau :-? dar altii m-au zis ca asa se inampla inainte sa iti vina si intre perioade. http://www.clopotel.ro/educatie/educatie_sexuala/forum_despre_sex/ citeste si tu pe aici.

| RoxX_1956 a răspuns:

Chestia aia alba, numita secretie vaginala, e ca un antibiotic, care mentine vaginul proaspat si hidratat.nu e nimic de ingrijorat.Este absolut normal.
Îti recomand sa iti cumperi si sa folosesti proteslipuri, niste mini-absorbante zilnice care vor absoarbe acea secretie neplacuta si te vor mentina proaspata pentru intreaga zi.iti recomand cele de la bella si carefree.
o zi buna, sper ca ti-am fost de ajutor.

| Zzzo a răspuns:

Aceea este o substanta nefolositoare din corp care trebuie eliminata cumva happy

Nu-ti face probleme e ceva normal si eu am asa ceva. Foloseste tampoane de igieana zilinca si nu te vei mai murdari pe chilothappy

winking

funda?big grin

| Cami99 a răspuns (pentru Zzzo):

Bai nu e substanta nefolosiroare ea mentine vaginul curat.

| myha a răspuns:

Se numeste secretie. Si eu o am foarte abundenta.
Mi.am luat de la farmacie un pachet de ceai de flori de galbenele, si unul de pelin. Pui intr. o oala apa, o lasi sa fiarba, apoi pun o lingura de ceai de flori de galbenele si una de pelin, si le mai lasi un pic sa fiarba. Apoi, lasi sa se raceasca, si dupa ce te speli jos, te clatesti cu ea.
Eu fac asa de 3 zile. Daca nu merge nici la mine, ma duc la ginecolog sa imi dea ceva.

| anotherhumanbeing a răspuns:

Pai foloseste niste tampoane de zi, nu de menstruatie, din acealea de igiena, si nu va mai fi nevoie sa schimbi chilotii ci doar tamponul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff eu am auzit ca daca iti curge multa chestie dinaia alba... e o ciuperca, asa ii zice...laughing se cheama candida, si boala se numeste candidoza.ar trebui sa mergi la doctor, nu te speria ca se trateaza nu e mare lucrukiss. pup

| Cami99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai frate daca nu stiti,nu va bagati,clar,candidoza e o ciuperca care are alaturi mancarimi,usturimi cand urinezi, secretia vaginala e absolut normala si consistenta secretiei prosusa de candoza e una branzita, verde-galbuie pe cand cea a secretiei vaginale e una aproape transparenta, ce se aseamana cu cea a albusului de ou, deci nu e candidooza!

| BuggsBunny a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa nu te sperii si sa te duci la doctor tongue

Alte răspunsuri