| FluTuraSh29 a întrebat:

O intrebare pentru fetite mai mult happy
Trebuia sa mi se inceapa menstruatia pe 7 aprilie si inca pina azi nu mi sa inceput. Pina acum era foarte regulata!
Mentionez ca de 6 luni in urma la mai multe investigatii facute medicii m-au diagnosticat cu sindromul ovarelor polichistice insa nu au fost de acord pentru ca pina acum nu am avut nici o dereglare de ciclu. Acum am avut si niste probleme in familie si am fost putin stresata. Posibil intirzierea sa fie din cauza sindromului sau a stresului? Ar fi cazul sa ma adresez la medicsau inca nu? Am menstruatie de 5 ani!
Apropo, cum se trateaza sindromul ovarelor polichistice?
Daca voi dori sa am copii, poate dauna?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te adresezi urgent la medic, era mai bine sa fi ajuns in jur de 15 aprilie, cel tarziu 20 aprilie, ai intarziat deja mult.
Sindromul ovarelor polichistice se trateaza initial cu anticonceptionale si, in functie de nivelul glicemiei si al insulinei, cu anumite antidiabetice orale. De obicei femeile cu ovare polichistice raman foarte greu insarcinate, dar unele se vindeca si raman insarcinate fara probleme

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, stresul poate genera întârzieri menstruale :(
Dar întârzierea menstrei se poate datora şi S.O.P.

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......a-fac-mai/

http://www.tpu.ro/......inolog-si/

http://www.tpu.ro/......l-chist_1/

Toate cele bune şi multă sănătate!