| RAY a întrebat:

O persoana aici care habar de cardiologie sau atacuri de panica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Iacob_Deea_1998 a răspuns:

Bunã! Da eu am mai mereu atacuri de panica, in situatiile de genul tinzi sa te sufoci si iti vin fel si fel de imaginatii in cap. Tot ce poti sa faci este sa te calmezi sa te uzi cu apa, sa te misti si sa iti imaginezi ca totul este in mintea ta, eventual un Tatal nostru nu ar strica. Sper ca te am putut ajuta, Doamne ajuta sa fi bine si sa iti treaca, o zi bunã!

| RAY explică (pentru Iacob_Deea_1998):

Dar durere persistenta in partea dreapta ai?

| Iacob_Deea_1998 a răspuns (pentru RAY):

Cum adica? Nu inteleg.

| Mosotti a răspuns (pentru Iacob_Deea_1998):

Nu, anxietatea trebuie tratata, degeaba se roaga la doamne doamne ca nu e nimic, si daca nu e tratata la timp se poate agrava, atacul de panica e frica la extrem.
Sti f bine ca e in mintea ta, dar asta nu ajuta, atacul apare si gata, si daca apare unde si cand nu trebuie, e foarte periculos.
In mintea ta nu trebuie sa mai fie! Acolo e defectiunea, ca este.
Am avut, m-am tratat, a trecut! S-a dus de la sine ca s-a reparat defectiunea pe chimia din creier, m-am dus la medic si aia a fost. Dupa aia a scos tratamentul si am ramas asa okey.

| Mosotti a răspuns (pentru Iacob_Deea_1998):

El intreaba daca pe langa simptomele pe care le ai, ai si dureri in partea dreapta adica aia opusa inimii.
Oricum omul are o anxietate si trebuie sa o trateze mai repede. Altfel atacurile de panica nu prea apar decat poate in situatii grave extreme.

La cardiologie, nu stiu ce sa spun, a zis aici ca i s-a dat un medicament pentru inima, si daca se uita pe prospect stie imediat pentru ce i l-a dat. Inseamna ca are aia! Adica ar fi clar pe cardio care e treaba.
Daca medicu ala nu a zis bine, atunci problema sunt tot de la anxietate, dureri sau altele. Dar daca medicu cardiolog i-a dat, consider ca stie de ce.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Mia facut ecocardiac,ekg, tensiune, am anvernism de sept interial minor, brd minor care nu trebuia sa doara, repet nu trebuia asa mi-a spus doctorul, va povestec ziua de luni, am mers in oras pe jos timp de 2 ore mam văzut cu frizerul am baut un pahar de vin roz pe tot drumul o durere mare in partea dreapta sus o durere de strangere, am ajuns acada tensiunea 130/ 95 puls 130/150, am sunat la salvare am luat doua xanax la interval de o ora aia au venit cu nimic praf, mereu cand fac miscare, stau pe scaun brusc durere in piept pe partea dreapta sau stanga eu dorm pe partea dreapta noaptea, noaptea imi aud inima cum bate

| RAY explică (pentru Iacob_Deea_1998):

Citeste ce am scris acolo tot raspunsul

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai auzi ca na bate! Nu sta, cand e liniste e normal sa auzi ceva, si eu aud putin inima cand bate.
Deci ai probleme, e f clar acum. Pulsu ala e normal daca nu alergi sau dai la bicicleta. Daca doar mergi iar nu e normal sa ai 150 pulsul.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ai citit raspunsul meu?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am citit si dincolo, ca aici am citit, plusu 65-84 e normal. durerea non stop nu stiu ce e, daca nici cu ala nu merge.