| Annnonimm a întrebat:

O rana usoara care e murdara cu pamant dar care a fost curatata cu apa oxigenata si dezinfectant se poate infecta cu tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Aramyx a răspuns:

Nu

| memesee a răspuns:

Depinde de rană. Dacă e superficială și este la suprafață (fiind bine oxigenată) atunci sunt șanse mici să te infectezi cu tetanos. Însă dacă e una mai adâncă la care oxigenul nu ajunge este posibil să te infectezi. Mai bine consulți un doctor. Baftă!

| Annnonimm explică (pentru memesee):

Este vorba de acea piele de langa unghii pe care am zmuls-o acum cateva zile si azi am dat cu degetul in ceva paman, ar trebui sa imi fac griji?
In cat timp trebuie facu vaccinul? Multumesc

| memesee a răspuns (pentru Annnonimm):

Sincer nu sunt în stare să-ți dau sfaturi cu privire la tetanos. După cum știi e o boala letală. Are o perioadă de incubație de 3- 30 de zile. Și să știi că odată ce ai făcut vaccinul nu trebuie să-ți mai faci grijă cu privire la această boală timp de 10 ani. Momentan dacă nu simți nimic schimbat la tine( nu îți simți mușchii maxilarului încordați ) stai liniștit. După cum ai spus e o rană superficială, la suprafață. Bacilul responsabil este sensibil la oxigen.

| Annnonimm explică (pentru memesee):

Ultimul vaccin a fost acum 6 ani si din moment ce a fost rupta doar pielea moarta nu cred ca este o rana deschisa si nici nu a sangerat.
Oricum multumesc pentru sfatul tau!