| Deea852 a întrebat:

Ok.I have a biiiiig problem! laughing
Ieri, am cazut cu scuterul.La ce rotatie am facut pe roata din spate(cum? nu pot sa-mi dau seama),ma mir cum de am scapat intreaga. Dar,unghia de la degetul inelar,mi-a fost smulsa de tot! Nu mai am unghie la deget. Si ciudat e ca pe buricul degetului sunt vanata rau de tot,aproape neagra, si e tare! Cam in cat timp va creste alta unghie si de ce s-a invinetit degetul? Precizez ca stau bandajata cu alifie de galbenele pe pansament.E ok asa, sau ar trebui sa consult un doctor?
Am uitat sa precizez ca degetul imi zvacneste mereu si imi da senzatia de supurare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

Nu ti se pare normal sa vezi un doctor? Du-te la medicul de familie. Ca sa creasca alta unghie va dura 1-2 luni, timp in care vei avea ceva dureri. Nu cred ca alifia de galbenele e asa buna pentru astfel de pagube, crema de galbenele e buna pentru cicatrizarea si vindecarea leziunilor pielii, dar nu cred ca poate face fata la asemenea lovituri. recomand cu caldura un consult, asta asa ca sa previi posibile infectii. Zvacnirea aceea e ceva normal, organismul tau acum lupta cu pagubele pe care le-ai produs tu.

| Striker14 a răspuns:

O unghie creste intr-un an (am patit eu cand mi-am prins degetul in portiera masinii big grin) S-a invinetit degetul din cauza ca probabil e rupt

| Adela_Cristina_1989 a răspuns:

As zice sa te duci la doctor...sa nu se infecteze sau cine stie ce alta treaba

| Adorjan8 a răspuns:

Cand iti zvacneste degetul ridica mana deasupra capului si ai sa vezi ca dispare.winking Insanatosire

| piana a răspuns:

Mai bine du-te la doctor, iti va spune tot! Si fii mai atenta data viitoare!laughing

| Deea852 explică (pentru piana):

Eu am mai mers cu scuterul si am mers perfect.Dar cand am vazut ca era sa intru in masina eu am uitat sa pun frana si am accelerat mai tarelaughing)) Si astfel scuterul a fugit de sub mine. Nu ma mai urc pe el in viata mea!laughing