| AdonisBad a întrebat:

Olanzapina e pentru depresie sau mai mult pentru alte boli cum ar fi schizofrenia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Olanzapina este mai degraba un antimaniacal, folosit in toate psihozele in care exista hiperactivitate si euforie patologica (inclusiv anumite forme de schizofrenie). Are si un efect de reglare a variatiilor extreme ale dispozitiei, putand preveni simptomele depresive in special la bipolari.

| AdonisBad explică (pentru Brigaela):

Am fost la doi medici psihiatri si unul mi-a spus ca sufar de depresie iar altul ca am schizofrenie. Sunt o persoană extrem de timid, nu zambesc deloc si vorbesc foarte puţin, doar ca nu aud voci. Tratamentul cu olanzapina m-a facut sa fiu si mai inchis in mine. Credeti ca am facut bine ca l-am luat?

| Brigaela a răspuns (pentru AdonisBad):

Cred ca ai facut foarte bine daca ti-a fost prescris de medic. Si e bine sa il continui pana medicul iti recomanda alt tratrament.

| Surtulecs a răspuns:

Buna! Olanzapină Actavis aparţine unui grup de medicamente denumit antipsihotice.

Olanzapină Actavis este utilizat pentru tratamentul unei boli cu simptome, cum ar fi: auzirea, vederea sau simţirea unor lucruri care nu sunt prezente, convingeri eronate, suspiciunea neobişnuită şi tendinţa la izolare. Persoanele cu această boală pot, de asemenea, să se simtă deprimaţi, anxioşi sau tensionaţi.

Sper ca te-am ajutat!

Răspuns utilizator avertizat