| Anna8812 a întrebat:

Se vindeca schizofrenia simpla si care e diferenta dintre depresie si schizofrenia simpla? Schizofrenia simpla fara halucinatii vizuale sau auditive

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Schizofrenia simplă e depresie psihotica cronica. Cu alte cuvinte, esti depresiv/anxios și izolat mereu. Te rupi de realitate, crezi in propria ta realitate si trăiești în ea, când ai schizofrenie. Plus ca acest diagnostic se pune după ani de zile.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

De obicei pentru schizofrenie trebuie sa iei antipsihotice atipice toata viata. Depresia e cand te simti trist, foarte trist, fara motiv. Schizofrenia este cand delirezi (de ex. ai ganduri anormale, foarte ciudate).