| anonim_4396 a întrebat:

Orce mananc imi este rau pana si apa daca beau simt o greata nu este sarcina dar am avut un fel de gripa acum cateva zile (frisoane, febra) la medic nu pot sa ajung inca.
Stie cineva un remediu ceva sa imi calmeze stomacul? macar o perioada scurta de timp sa pot sa mananc ceva ca deja am ameteli.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fructe si legume sau paine prajita cu ceai ajuta

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie gripa sau o criza de fiere.
In ambele situatii este nevoie sa stai in pat, sa bei mult ceai sau limonada facuta in casa cu apa plata, zeama de lamaie si miere de albine.
Ca mancare: pezmet din paine sau supa de zarzavat ori zarzavaturi fierte. Nu se manaca carne si nimic altceva, macar 2-3 zile, pana trece starea de rau!

| HazelEyes77 a răspuns:

Naspa rau starea asta de greata...stiu cum e. Incearca sa bei ceai de menta cateva inghitituri macar sau ceai de ghimbir care e cunoscut ca inlatura starea de greata si voma. La plafar se gasesc capsule sau sirop de ghimbir si alte plante care sunt recomandate in starea asta. Sau Emetin capsule care inhiba greata si voma. La farmacie iti vor recomanda si Metroclopramid un medicament pentru genul asta de afectiuni. Incearca sa mananci macar banane, compot, un pic de supa ca sa eviti deshidratarea si starea de ameteala datorata glicemiei scazute. Multa sanatate

| PersonajFictiv a răspuns:

Ceai de musetel, de asta luam eu cand ma durea stomacul si imi era mai bine.
Nu stiu daca trece la toti, dar mie imi ameliora durerea.
Ti-am gasit cateva articole despre asta :

http://www.libertatea.ro/......ata-790213

http://sanatate.acasa.ro/......88855.html

http://ziarullumina.ro/......89056.html

http://www.csid.ro/......-12525162/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu manânc banane coapte si beau ceai fãrã zahar cu lãmâie când imi este greatã, manancã lejer mese mici supe cu foarte multe legume.
Mai poti incerca sa meditezi prin respiratie adâncã, asa te relaxezi mintal si fizic.
Poti lua magneziu Marin cu B6, poate fi si din cauzã cã treci printr-o perioadã de stres.
Sper sã te faci bine happy

| Calinoiu_Laurentiu_1995 a răspuns:

Trebuie să mănânci saratele, sticsuri și covrigi si sa bei ceaiuri