| RAY a întrebat:

Doar cine stie sa raspunda, nu raspundeti aiurea fara copy.paste
durere de ochii mare,febra,frisoane,durere de spate, ameteli = gripa? se poate trata gripa acasa sau trebuie internare in spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Da, fratioare, sunt simptomele unei gripe mai rele, mai puternice,, nu te lua dupa ce se spune la TV ca mori din asa ceva.
Bea ceaiuri, consuma fructe si leguma pentru a fii protejat si pentru a grabi procesul de vindecare.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asta si fac man

14 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Multa sanatate, Ray!

| T0T a răspuns:

De la atât să te internezi la spital? laughing Nu ai mai fost bolnav?

| RAY explică (pentru T0T):

Nu ma asteptam sa razi de mine

| Legion7X a răspuns:

He he he Ray este bine că totuși îți răspunde cineva plus că majoritatea comentarilor care le-ai primit până acum nu au fost verdicte clare așa că du-te la medicul de familie băiatule dacă simți anumite simptome și vrei un răspuns clar de însănătoșire că nu-i de joacă vrei să fi pe lista de decedați? Mai mult de atât nu-ți va spune nimeni restul ține de conversație inutilă iar dacă stai să tot afli răspunsuri de pe TPU referitor la răceala ta înseamnă că aceasta nu este gravă.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Vezi ce faci cu gripa ca am văzut aseară al 17 lea caz de deces din cauza ei. laughing

| alex495 a răspuns:

Depinde cat de mare ai febra, 38-39+ spital clar, macar sa ti bage o perfuzie cu antibiotic. Daca ai parinte sau un vecin asistent sa ti faca ala acasa daca tie frica de spital

| Deserth a răspuns (pentru alex495):

Nu are nevoie de perfuzie

| alex495 a răspuns (pentru Deserth):

Are daca e in starea cum am specificat mai sus. Se pune perfuzie cu ser fiziologic si cu antibiotice. E clar caz grav si se vindeca doar cu antibiotic la nivelul ala

| RAY explică (pentru alex495):

Virusi nu se vindeca cu antibiotice, de ce raspundeti daca nu stiti

| alex495 a răspuns (pentru RAY):

Aia puternici da. Nu ai ce face, a zis gripa, nu raceala

| zăGhost a răspuns:

Du-te la medic. Pentru febra mare fa dus cu apa normala (nici prea calda, nici rece). In general se trateaza acasa gripa, dupa ce ti-a scris medicu medicamente. Sunt exceptii, care fac complicatii, dar in general aceia sau au febra foarte mare care nu le trece, sau au si alte probleme de sanatate.

| Deserth a răspuns:

Este gripa da, te poti duce la pharmacie si ii spui exact simptomele care le ai, du-te la Catena, iti va da medicamente si stai linistit acasa, nu trebuie la spital

| Alexaa11 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic. El stie ce e de facut.