| R100 a întrebat:

TPU, de cateva zile nu ma simt foarte bine dupa ce mananc. Mi-am cam stricat programul pentru ca la scoala nu mananc nimic timp de 8 ore iar cand ajung acasa atunci mananc destul de mult si dorm. Stiu ca nu e ok. Dar acum mi-e foarte rau si ma doare stomacul numai ce m-am trezit. Am baut un ceai si ma simt din ce in ce mai rau. Mi-e greata de tot. Stie cineva ce as putea face sa ma simt mai bine?! Si acum dar si pe parcus...sa evit starile astea atat de urate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Felix65 a răspuns:

Sunt bune sfaturile pe care le-ai primit deja, in plus ti-as sugera sa iti cumperi medicamentul TRIFERMENT, care te poate ajuta atunci cand iti este greata si ai o digestie mai dificila. Multa sanatate!

| R100 explică (pentru Felix65):

Multumesc Felix, asa am sa fac. Mi-a mai trecut putin pana la ora asta...dar oricum nu am sa repet prostiile ce le-am facut. Sanatate!

| Felix65 a răspuns (pentru R100):

Nu uita de ceaiuri (menta, sunatoare, galbenele) cu lamaie multa, daca se poate, neandulcite si in general bea apa!

| alecx4music a răspuns:

Problema este ca tu te culci dupa ce mananci.
Hai sa iti spun si de ce:
Dupa ce stai 8 ore nemancat, mananci mult, te culci... In somn scade metabolismul, adica organele nu lucreaza la capacitate normala ca atunci cand esti treaz si activ. Mancarea ramane nedigerata, si iti vine sa vomiti. Daca mananci dimineata bine, nu e o problema ca nu mananci cat esti la scoala.
Deci nu te mai culca dupa ce mananci. Din cauza asta ti se face rau si te doare capul cand te trezesti. (Si eu patesc la fel daca dorm ziua, indiferent ca mananc sau nu mananc inainte. Si de cativa ani nu dorm ziua deloc).

| R100 explică (pentru alecx4music):

Am sa incerc sa-mi schimb si eu programul tot am spus ca o sa merg la aerobic tot am mers....in vis. Dar o sa ma tin de cuvant, ca deja nu se mai poate numai in casa si la scoala! Multumesc pentru raspuns Alex.

| helen45132 a răspuns:

Sincer,am fost și eu în așa situație, știu cum e.Eu am început să mănânc la școală,adică o chiflă, orice și încetul cu încetul îmi trecea și acum pot să nu mănânc și jumate de zi și apoi da, păi să vezi ce poftă am și nu mi-e rău, poți încerca să faci acest lucru, baftă!

| R100 explică (pentru helen45132):

Multumesc frumos!

| Attack619 a răspuns:

La scoala ai putea sa-ti iei mancare la pachet sau bani pentru mancare ca sa nu stai nemancat asa mult timp, iar acasa ar trebui sa mananci la o ora fixa in fiecare zi ca sa nu-ti dai de tot programul peste cap si incearca sa mananci mai bine daca zici ca nu mananci prea mult. Si ca sa iti treaca greata incearca sa faci o limonada sau continua sa bei ceai sigur isi va face efectulwinking

| R100 explică (pentru Attack619):

Am sa mai beau ceai si mi-am facut si o limonada..Multumesc