| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Orezul cu lapte ingrasa?(cu putin zahar)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Orezul nu, laptele nu, zaharul, da. daca e putin zahar, atunci poate tot un pic si ingrasa orezul cu lapte indulcit. Dar, dupa cum ti s-a zis deja, conteaza si cit de mult maninci, ca atunci acel putintel zahar devine mult si chiar ingrasa.

| CuriousStuff a răspuns:

Cate intrebari de genul asta o sa mai apara pana sa stie toata lumea ca ORICE in afara de aer si apa ingrasa? Si nimic nu ingrasa daca mananci in cantitati mici. Poti sa mananci o bucatica de slanina si sa nu te ingrasi si poti sa mananci zilnic cate 3-4 kg de orez cu lapte si iti garantez ca o sa te ingrasi.
Nu e atat de important CE consumi ci CAT!

| cristi202 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu e chiar asa. Legumele in general nu au aportul caloric ca si carnea, sunca, slanina. Eu nu pot fara carne din cauza asta, oricite legume as minca, simt ca nu e suficient, si ca nu am energie. Si adevaratele grasimi le gasesti in carne. Grasimea vegetala ingrasa prea putin, si nu toate alimentele sunt bogate in ea.
Dar, ramin totusi de acord cu tine ca conteaza enorm cit consuma.

| CuriousStuff a răspuns (pentru cristi202):

De asta am si facut comparatia cu bucata de slanina. E exact ca la "ce e mai greu, un kg de fier sau de pene?" Nu prea conteaza cum iti iei caloriile, daca tu iei iei 1000 de calorii dintr-o bucata de slanina sau dintr-un kg de orez, tot 1000 de calorii sunt. Bine, faptul ca slanina mai contine si altele, daunatoare e alta discutie, dar pana la urma e mult mai importanta cantitatea, de aceea nici nu sunt de acord cu curele radicale. Daca mananci o data pe saptamana niste slanina, mai mananci din cand in cand si niste prajeli, e perfect, e ce are organismul nevoie. Problemele apar cand mananci in fiecare zi, 3 mese pe zi slanina cu prajeli. Trebuie sa stim sa fim echilibrati, nu trebuie sa invatam "Ce avem voie sa mancam si ce NU." Trebuie doar sa stim CAT avem voie din fiecare. Si astfel ii dai si corpului tot ce are nevoie, nici nu ai probleme cu greutatea si nici nu esti frustrat de faptul ca din 10 preparate care sunt pe masa tu nu ai voie sa mananci decat frunza de patrunjel din supa dupa ce o speli bine cu apa...

Dar e stric parerea mea, nu sunt profesionist in nutritie dar din cate am invatat in 3 ani de facultate de medicina (AMG) am reusit doar sa-mi intaresc ideea ca o viata echilibrata e cea mai sanatoasa din toate punctele de vedere. Dar na, fiecare cu stilul lui de viata si cu cat reuseste sa inteleaga.

| cristi202 a răspuns (pentru CuriousStuff):

OK, dar si daca vrei sa egalezi aportul de calorii al slaninei, pentru a avea energie, cu orez, ai dat de belea, ai ce minca la orez! happy Maninci pana ce, vorba aia, se umfla orezul in tine. happy
Cica nu esti profesionist. Dar cu trei ani de facultate la medicina, nici prea departe nu esti, ca nutritia tine de medicina, deci e pe domeniul pe care inveti. De aceea si poti sa te pronunti in acest domeniu. Succes la terminarea facultatii!

| peperonies a răspuns:

Da.

| Criistiinaa a răspuns:

Nimic nu ingrasa daca stii cand sa te opresti. Mananca in deficit caloric

| MileaAlexandra a răspuns:

Poti manca linistita ca nu are cum sa te ingrase orezul cu lapte, el detine putine calorii. Sper ca te-am ajutat. big grin

| Lala26 a răspuns:

Nu, nu îngrașă. bineînțeles depinde și de cantitatea pe care o mănânci și de ritmul și sportul zilnic ce îl faci.

| George2543 a răspuns:

Orezul este un aliment natural si cu foarte putine calorii. Deci nu